Zaostrzenie na rynku kredytowym

0
255

Obecnie na rynku, niemal na każdym kroku, spotykamy się z tendencją, że coraz więcej banków zaostrza swoją politykę kredytową. Jest to jeszcze bardziej odczuwalne, jeśli chodzi o kredyty na zakup nieruchomości. Tym samym coraz mniej osób może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytów na własne, wymarzone cztery kąty. Jeszcze kilka lat temu, niemalże każda osoba, wykazująca odpowiedni dochód mogła wziąć tego typu pożyczkę. Oczywiście efekty tego były różne. Natomiast dziś  nie jest to już takie łatwe i tylko nieliczni mogą się załapać na tego typu kredyty.

Banki natomiast chętniej udzielają kredytów stuprocentowych. Wystarczy, że ktoś, kto chce zaciągnąć kredyt, posiada sporej wysokości miesięczny dochód. Kilka lat temu, każda taka osoba i tak musiała mieć swój wkład własny, który na ogół wynosił około 10 lub 20%.  Dziś natomiast możliwe jest wzięcie dodatkowego kredytu, przykładowo na umeblowanie i na pokrycie wszystkich czynności prawnych związanych z zakupem mieszkania.

Niemniej jednak im większy kredyt, tym większa rata. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Przecież każde zobowiązanie to kwestia wielu lat. Nie każda osoba zdaje sobie sprawę z tego, że zobowiązania będzie musiała ponosić przez wiele lat. Tym samym to, że obecnie może sobie pozwolić na spłatę zobowiązania, to nie oznacza, że za kilka lat będzie podobnie.

Nieraz, biorąc kredyt nie jesteśmy  w stanie do końca określić naszej zdolności kredytowej. Z tego też względu, na skutek nieustannego wzrostu zadłużenia, banki zaostrzają swą politykę kredytową. Pamiętajmy, że każda decyzja odnośnie kredytu hipotecznego jest bardzo poważna, dlatego też lepiej zawsze zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Banki nas kuszą coraz to korzystniejszymi opcjami, niemniej jednak dane promocje na ogół wcale nie są tak bardzo wyjątkowe. Dlatego też zawsze należy porównać opcje z rozmaitych banków, aby na końcu zdecydować się na dokładnie taką ofertę, która nam podpasuje i będzie dostosowana do naszych możliwości.