Zalety i rodzaje faktoringu – czy warto z niego skorzystać?

0
283
godne uwagi rodzaje faktoringu

Faktoring to pewien typ usług finansowych skierowanych do przedsiębiorców. Dzięki niemu firmy mogą bezproblemowo finansować swoją działalność i zagwarantować sobie płynność finansową. Chcesz dowiedzieć się więcej? Już teraz sprawdź godne uwagi rodzaje faktoringu

Zalety i rodzaje faktoringu – czy warto z niego skorzystać?

Jednym z kluczowych zadań właściciela przedsiębiorstwa jest zapewnienie firmie płynności finansowej. Konieczność wypłaty wynagrodzeń oraz opłacenie wszystkich składek i podatków może powodować pewne trudności. Kłopotem mogą być wtedy koszty związane z zakupem określonych towarów czy usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Świetnym wyjściem z takiej sytuacji jest faktoring. Na czym dokładnie polega usługa faktoringu, jakie są jej rodzaje i czy warto korzystać z takiego rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Jak działa faktoring?

Zasada działania faktoringu jest tak naprawdę bardzo prosta, a cała procedura nie jest długa. Proces ten rozpoczyna się w momencie, w którym przedsiębiorca przesyła faktury z odroczonym terminem płatności do firmy faktoringowej. Ta z kolei wykonuje niemal błyskawicznie przelew kwoty znajdującej się na fakturze. Przedsiębiorca otrzymuje więc w ten sposób pieniądze, które może przeznaczyć na bieżące opłaty i inne wydatki. Potem pozostaje jedynie kwestia rozliczenia się kontrahenta przedsiębiorstwa z faktorem, czyli firmą faktoringową. Dokładny sposób zależy jednak od wybranego przez klienta rodzaju faktoringu.

Zalety faktoringu

Usługa faktoringu jest doskonałą alternatywą dla klasycznego kredytu, ponieważ pozwala na znacznie szybsze pozyskanie potrzebnych środków. Oprócz tego nie wymaga tak dużej ilości formalności i gwarantuje pełne zabezpieczenie płynności finansowej. Nie musimy też martwić się tym, że pieniędzy nie pozyskamy na dany cel, ponieważ środki możemy rozdysponować w dowolny sposób. 

Możliwe rodzaje faktoringu

Faktoring to usługa oferowana zwykle w kilku możliwych wariantach. Każde przedsiębiorstwo jest przecież inne, a co za tym idzie, wymaga też różnorodnych rozwiązań. Dostępne rodzaje faktoringu posiadają pewne indywidualne cechy, których zadaniem jest zaspokojenie odmiennych potrzeb firmy. Do dyspozycji mamy następujące rodzaje faktoringu:

  • faktoring niepełny, 
  • faktoring pełny,
  • faktoring eksportowy,
  • faktoring kontraktowy,
  • faktoring ukryty,
  • faktoring odwrotny,
  • faktoring wymagalnościowy. 

Oprócz wymienionych istnieją jednak również inne typy faktoringu. Dobierając najlepszy z nich, należy kierować się wymogami istotnymi w konkretnej branży lub sektorze. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here