Zakładanie sklepu internetowego od podstaw

0
293
Zakładanie sklepu internetowego od podstaw

Handel w internecie to branża, która nieustannie się rozwija. Pandemia koronawirusa zmieniła przyzwyczajenia zakupowe Polaków. Można spodziewać się więc, że rozwój handlu online będzie jeszcze bardziej intensywny w kolejnych latach. Większość sektorów jest już zdominowana przez dużych graczy. Łatwość dotarcia do klienta w internecie sprawia jednak, że każdy może spróbować swoich sił w handlu online. Ważne jest dobre przygotowanie organizacyjne i sporządzenie odpowiedniego planu działania. Jak się zabrać do planowania sklepu internetowego? W poniższym tekście będziemy starać się naświetlić temat zakładania sklepów internetowych.

Czym handlować w sklepie internetowym?

Pytanie jest na pozór banalne. Wybór dokonany na tym etapie będzie rzutował na późniejszą działalność naszego sklepu internetowego. Podczas wyboru asortymentu musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest potencjalna marża. Handel w internecie wiąże się z dużymi kosztami promocji. Dlatego lepiej jest wybierać takie produkty, na których możemy osiągać duże marże. Dobrze też jest znaleźć swoją własną niszę. Kolejny sklep z zabawkami czy książkami będzie musiał od pierwszego dnia konkurować ze sklepami prowadzonymi przez duże korporacje.

Gdzie prowadzić magazyn sklepu?

Mały sklep internetowy możemy prowadzić we własnym domu. Przechowywanie towaru w domu może stać się niezbyt komfortowym rozwiązaniem w kolejnych stadiach rozwoju naszego sklepu. Ciekawym rozwiązaniem może być dropshipping. Jest to model, w którym przechowywanie towaru oraz jego wysyłka to obowiązki hurtowni, z którą podpisujemy odpowiednią umowę. Dropshipping jest idealnym modelem dla sklepów internetowych w początkowej fazie działalności. Wraz z rozwojem sklepu warto jednak przejąć odpowiedzialność za proces wysyłki i zainwestować we własne powierzchnie magazynowe.

Jaki skrypt sklepu internetowego?

Wybór odpowiedniego oprogramowania sklepu internetowego to również bardzo ważna decyzja. Od funkcjonalności takiego skryptu będzie zależeć komfortowe korzystanie ze sklepu przez klienta. Funkcjonalny skrypt ułatwia prowadzenie sklepu internetowego. Ułatwienia uwzględniają wygodną integrację z kurierami, dostawcami płatności online czy też innymi usługodawcami. Mamy do dyspozycji kilka rozwiązań, z których możemy wybrać odpowiednie dla naszych potrzeb.

  • Rozwiązania na licencji open source. Przykłady takich skryptów to WooCommerce oraz PrestaShop. Podstawową zaletą są niskie koszty oprogramowania. Możemy mieć jednak w takim przypadku problem z dostosowaniem skryptu do naszych potrzeb. Rozszerzenie sklepu o dodatkowe funkcjonalności może być trudne i kosztowne.
  • Rozwiązania w modelu SaaS. Przykłady takich sklepów to Shoper, Sky-Shop czy też Shoplo. Jest to rozwiązanie, w którym otrzymujemy dostęp do gotowego oprogramowania sklepu internetowego przygotowanego przez zewnętrzną firmę. Dostęp taki możliwy jest po opłaceniu abonamentu. W tym modelu nie musimy martwić się o sprawy techniczne i kwestie bezpieczeństwa oprogramowania. Wada to wyższe koszty niż w pierwszym modelu.
  • Dedykowany sklep bez abonamentu. Rozwiązanie najdroższe. Daje jednak możliwość pełnego dostosowania sklepu do potrzeb. Jednorazowa opłata umożliwia bezterminowe używanie oprogramowania.

Jakie formalności?

Prowadzenie sklepu internetowego powinno być zgodne z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Każdy sklep powinien mieć opublikowany regulamin oraz wyraźnie wskazaną procedurę rozpatrywania reklamacji. Ustawa również wymaga dokładnego określenia podmiotu prowadzącego sklep internetowy wraz z jego danymi kontaktowymi. Ustawa również precyzuje zasady ochrony danych osobowych przez podmiot prowadzący sklep internetowy. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto jest zainteresowany otwarciem sklepu internetowego. Otwarcie sklepu internetowego wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Założenie sklepu internetowego nie jest skomplikowanym zadaniem. Przed uruchomieniem takiego sklepu trzeba jednak postarać się rozwiać wszystkie nasuwające się wątpliwości. Powyższe zestawienie jest tylko wstępem do pogłębionej analizy. Każdy czytelnik zainteresowany założeniem sklepu powinien taką analizę wykonać samodzielnie. W procesie planowania sklepu internetowego ważne jest uwzględnienie własnych przemyśleń i doświadczeń.



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here