Wiosna to czas na powiew świeżości

0
586

Wiosna to idealny czas na zmiany. Powoli zabieramy się za porządkowanie naszych szaf, kalendarzy, planujemy co będziemy robić w mniej lub bardziej odległej przyszłości. Warto, aby wśród tych planów znalazło się uporządkowanie mieszkania. W końcu dobrze jest zapanować nad pozimowym chaosem i spokojnym krokiem wejść w okres wiosenny.

Rentgen szafy

Standardowym zachowaniem podczas takich wiosennych porządków jest obiektywne spojrzenie na zawartość naszych szaf. Każda kobieta miewa problem pod tytułem „nie mam co na siebie włożyć”, pomimo tego, że jej szafa pęka w szwach. Mężczyźni natomiast lubią przechowywać w nich dawno zapomniane podkoszulki czy ulubione jeansy, z którymi najwyższy czas się pożegnać. Dobrze jest więc obiektywnie przejrzeć ubrania znajdujące się w szafie i mimo że nieraz jest to ciężkie – pozbyć się rzeczy, w których nie chodzimy. Dla ułatwienia sprawy: najrozsądniej jest wyrzucić ubrania zniszczone, wiedząc, że swoje już wysłużyły. Ponadto należy bezwzględnie pozbyć się odzieży, w której po prostu nie chodzimy. Jeśli nie mieliśmy na sobie danego swetra przez ostatnie pół roku, raczej wątpliwe jest, że nagle zaczniemy w nim chodzić. Po co więc marnować miejsce?

Za dużo chemii

Kolejnym krokiem powinno być dokładne przyjrzenie się naszym łazienkom. Prawdopodobnie, tak jak i w szafie, znajdziemy tam mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, częściowo zużytych kosmetyków i chemii, która po prostu okazała się być bezużyteczna. Po co takie zbędne produkty trzymać w mieszkaniu? Do połowy zużyte perfumy możemy podarować mamie, a krem, który się nie sprawdził, może sprawić przyjemność koleżance. Pozbądźmy się przedmiotów, które zagracają łazienkowe półki i szafki, a potem przejdźmy do porządkowania kuchni.

Kuchenny eksperyment

W tym kulinarnym królestwie znajdzie się wiele zbędnych produktów różnego rodzaju. Zacznijmy od szuflady z przyprawami. Część już zwietrzała, straciła datę ważności… Trafia więc do kosza. Następnie: makarony, ryż, płatki… Sprawdźmy, jakie produkty zadomowiły się już dawno temu w naszych szafkach i korzystajmy w końcu z bieżących zapasów zamiast ciągle dokupywać nowe. Porządkując szafki, nie zapomnijmy o sprawdzeniu stanu patelni i garnków. Zdarty teflon nie jest zbyt zdrowy dla naszego organizmu, dlatego zniszczone patelnie nie powinny mieć prawa bytu w naszym mieszkaniu. Ostatnim punktem jest lodówka i zamrażalnik. O ile ta pierwsza jest raczej na bieżąco monitorowana, o tyle zawartość zamrażalnika może nas nieco zdziwić. Przejrzyjmy produkty, które w niej przechowujemy i zacznijmy z nich w końcu korzystać. Chyba każdy z nas woli świeże produkty.

Do pudełka

Ostatnią istotną sprawą w organizowaniu przestrzeni jest mądre jej zagospodarowanie. Nie wystarczy pozbyć się zbędnych rzeczy. Powinniśmy jeszcze zapanować nad tym, co w szafkach, półkach i szufladach się znajduje. Tu dobrze sprawdzają się różnego typu organizery- począwszy od tych na bieliznę, przez worki próżniowe na zimowe grube swetry, skończywszy na plastikowych pudełkach, które świetnie sprawdzą się w kuchni.

Planowanie kosztów

Wiosna jest również doskonałym momentem, aby zweryfikować, jakie remonty czekają nas w bieżącym roku. W trakcie porządkowania poszczególnych pomieszczeń z pewnością trafimy na kilka miejsc, które wymagają remontu. Warto przygotować plan wydatków związanych z naszym mieszkaniem, uwzględniając w nim nie tylko koszty napraw i odświeżenia ścian, ale również wymiany starych i zniszczonych instalacji. Dobrze jest również pomyśleć o tym, czy nasze mieszkanie jest odpowiednio zabezpieczone przez złodziejami, czy nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi. Być może inwestycja w system alarmowy lub po prostu wykupienie ubezpieczenia mieszkania będzie dobrym pomysłem?

Grunt to dobra organizacja

Zapanowanie nad porządkiem w swoim mieszkaniu jest pierwszym krokiem do wprowadzenia harmonii w nasze codzienne życie. Biorąc pod uwagę presję czasu, którą jesteśmy przytłoczeni, warto uporządkować miejsce, które jest dla nas azylem.