Rodzaje działalności gospodarczych

0
359
Rodzaje działalności gospodarczych

Na każdym kroku

Obecnie nikt z nas nie zastanawia się nad tym, ile firm spotykamy na swojej drodze. Przedsiębiorstwa spotykamy tak naprawdę na każdym kroku i coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, czym różnią się poszczególne rodzaje działalności gospodarczych. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ przykładowo nie każda działalność wymaga zarejestrowania. Dodatkowo część z działalności nie może być prowadzona przez jedną osobę, a przedsiębiorstwa różnią się również między sobą tym, jak muszą być prowadzone. Zapoznajmy się zatem z rodzajami działalności gospodarczych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Taka forma przedsiębiorstwa sprawdza się zwykle przy niewielkich firmach. Ma ona oczywiście swoje zalety, ponieważ nie wymaga ona umowy, a jedynie zarejestrowania działalności. Jak sama nazwa wskazuje, działalność jednoosobowa prowadzona jest przez jedną osobę, a zatem jej majątek jest ściśle związany z majątkiem właściciela. Dodatkowo, aby rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie potrzeba dużego kapitału.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest wręcz idealną formą działalności gospodarczej dla dwóch, bardzo dobrze zgranych osób. W ten sposób udaje się uniknąć największego zagrożenia, czyli kłótni pomiędzy wspólnikami, a zatem zapobiec również nietrwałości spółki. Każdy wspólnik takiej spółki musi zostać wpisany do ewidencji, a sama spółka powstaje w drodze sporządzenia umowy pomiędzy wspólnikami i koniecznie musi zostać zarejestrowana. Ważny jest również fakt, że spółka cywilna może zostać zawarta czasowo, a zatem traci ważność po upływie określonego w umowie czasu. Jest to również korzystne rozwiązanie podatkowe, ponieważ dochód ze spółki jest opodatkowywany jako dochód osobisty każdego ze wspólników.

Inne rodzaje spółek

Oczywiście spółka cywilna to nie jedyna forma przedsiębiorstwa. Możemy również spotkać tzw. spółkę jawną, która jak sama nazwa wskazuje, musi pozostać jawna. W tym celu umieszcza się nazwisko jednego udziałowca w nazwie spółki. Z kolei na majątek takiej spółki składa się głównie ze wkładów wspólników. Choć istnieją również inne spółki np. komandytowe, czy akcyjne to zdecydowanie kolejną najpopularniejszą formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka taka wymaga rejestracji oraz umowy, ale ma ona znacznie większe możliwości. Dodatkowo na majątek takiej spółki składają się nie tylko przedmioty nabyte przez wspólników podczas istnienia spółki, ale również majątek zakładowy spółki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here