Podróże służbowe to ważna sprawa
Firmy czasami działają lokalnie, ale nie zawsze. Coraz więcej firm wchodzi na rynki innych polskich województw lub zagraniczne. Wówczas pojawia się konieczność wyjazdów służbowych. Należy je właściwie dokumentować oraz rozliczać. Dzięki temu można znacząco zaoszczędzić. Wydatki na dojazdy można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. Jest to doskonałe rozwiązanie. Jeśli firma działa na terenie województwa to podróżą służbową jest wyjazd do innego województwa lub poza granice kraju.
Jakie wyjazdy organizują przedsiębiorcy?
Najczęściej przedsiębiorcy uczestniczą w targach, konferencjach, wydarzeniach dedykowanych ich branży. Biorą czasami udział w wyjazdowych szkoleniach czy też odwiedzają klientów w celu finalizowania transakcji lub rozmów o współpracy. Potrzebne jest zawsze pisemne polecenie wyjazdu, w którym określa się cel, miejsce oraz dzień czy też dni podróży. Konieczne jest też podanie czym pracownik lub menedżer będzie podróżował – samochodem, autobusem, samolotem. Zaliczka na pokrycie kosztów wyjazdu jest jak najbardziej możliwa. Podróże służbowe są krajowe lub zagraniczne. Diety pokrywają wydatki takie, jak opłacenie posiłków podczas podróży. Diety są kosztami prowadzenia danej firmy i jest to naturalne. Jeśli osoba delegowana nocuje podczas wyjazdu to otrzymuje też zaliczkę na opłacenie takiego noclegu.
Ile wynosi dieta?
Obecnie dieta krajowa to 30 złotych na dobę wyjazdu, ale wypłacana jest, gdy wyjazd trwa dłużej niż 12 godzin. Jeśli wyjazd trwa od 8 do 12 godzin to pracownik dostanie połowę diety. Jeśli pracownik ma gwarantowane wyżywienie to wówczas dieta jest odpowiednio zmniejszana. Wyjazdy zagraniczne mają różne diety, ich wysokości podane są w ministerialnym rozporządzeniu – np. dieta na wyjazd do Czech wynosi 41 euro, a do Niemiec już 49 euro. Noclegi rozlicza się zawsze przedstawiając faktury za korzystanie z hotelu. Jeśli dana osoba nie ma rachunku to dostaje ryczałt – 45 złotych.
Za co można zapłacić podczas delegacji?
Zwracane są koszty opłat za parkowanie auta, bilety na pociąg, wszelkie opłaty za drogi, czyli np. autostrady. Można pokryć też koszt dostępu do internetu. Inne wydatki też są opłacane, jeśli są kosztem delegacji – mogą to być na przykład podatki miejskie pobierane w niektórych hotelach. Możliwości jest wiele, ale zawsze należy mieć rachunek i zgodę szefa na dany wydatek. Ponadto wydatek musi być też zgodny z przepisami.
Delegacja to koszt, ale niektóre firmy bez delegacji istnieć nie mogą – sprzedaż urządzeń i produktów firmy wymaga nieraz długich podróży.