PIT-28 – wszystko co musisz wiedzieć o tym rodzaju rozliczenia

0
388
PIT-28

Z terminem PIT-u zaznajomiony musi być każdy dorosły, pracujący człowiek. Złożenie deklaracji podatkowej jest bowiem niezwykle istotne. Jeżeli nie dopilnujemy terminu grozi nam bardzo wysoka grzywna, a nawet więzienie w przypadku zupełnego niewywiązania się z płatności – jest to bowiem wykroczenie karno-skarbowe. Dlatego też nie wolno bagatelizować tego rozliczenia oraz warto zapisać sobie w kalendarzu termin jego składania. W tym artykule przyjrzymy się jednemu,  konkretnemu rodzajowi PIT-u – dowiesz się kogo on dotyczy i kiedy następuje termin jego składania.

PIT-28 – kto podlega takiemu rodzaju deklaracji podatkowej?

PIT-ów jest stosunkowo dużo – można wyliczyć ich aż pięć. Zaliczają się do nich PIT-37, 36, 39, 38, oraz właśnie 28. Bardzo ważne jest, aby dobrze się z nimi zaznajomić, aby uniknąć niepotrzebnych, a drogich problemów. PIT-28 składany jest przez podatników, którzy rozliczają się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale jest to stosunkowo proste. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wybierany jest najczęściej przez przedsiębiorców małych firm, którzy deklarują określoną kwotę, której nie przekroczy ich dochód. Płacą oni wtedy stały podatek – niezależnie od tego, ile zarobili (nie mogą jednak przekroczyć podanej kwoty). Takie osoby rozliczają się wtedy poprzez wspomniany wcześniej PIT. PIT ten składany jest także przez osoby, które wynajmują lub dzierżawią nieruchomości, także podatkując to ryczałtowo.

Kiedy należy składać PIT-28?

W przypadku tego rodzaju PIT-u należy mieć się na baczności, bowiem ten rodzaj rozliczenia podatkowego musi składany być wcześniej niż reszta. O ile termin dla PITu-37, 36, 39 i 38 corocznie wypada gdzieś na końcówkę kwietnia i początek maja, nasz tytułowy PIT składany musi być w lutym. Jak widać, są to terminy ogólnikowe – każdego roku mogą się one przesuwać i zmieniać, dlatego ważnym jest, aby śledzić w okresie rozliczenia stronę e-PIT.

Jak rozliczyć PIT – usługa e-PIT

Rozliczenie PIT-u od 2019 roku zostało bardzo ułatwione – właśnie wtedy Ministerstwo Finansów wprowadziło usługę ,,Twój e-PIT”. Strona ta umożliwia podatnikom rozliczającym PIT-28 łatwe i szybkie uzupełnienie odpowiednich danych. Jest to o tyle łatwe rozwiązanie, że system automatycznie pobiera dane przesłane od płatników i samodzielnie uzupełnia deklarację. Zadaniem podatnika jest jedynie sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych, dodatnie informacji o ewentualnych zniżkach podatkowych i także dobrowolne przekazanie jednego procenta podatku na dowolny cel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here