W dzisiejszych czasach, sporo osób ceni sobie przede wszystkim pewne inwestycje. Z tego też powodu dzisiaj już sporo klientów banków, znacznie chętniej korzysta z lokat czy kont oszczędnościowych, niż z popularnych jeszcze kilka lat temu funduszy. Co prawda nie od dziś wiadomo, że na funduszach można znacznie więcej zarobić, niemniej jednak jest to zysk dosyć niepewny.
Tym samym banki kuszą rozmaitymi lokatami jak i kontami oszczędnościowymi. Jak więc naprawdę przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o konta oszczędnościowe? Otóż stawka oprocentowania na tego typu rachunku jest uzależniona od wielkości zgromadzonych środków. Tym samym, im więcej pieniędzy wpłacimy na konto, tym wyższe oprocentowanie zaproponuje nam bank. Miejmy świadomość, że przy niskich kwotach, nie uda nam się specjalnie dużo zarobić. Często możemy spotkać się z opiniami, że niektóre instytucje bankowe proponują jedną stawkę bez względu na wysokość wpłacanej kwoty. Często jednak kryją się za tym liczne haczyki, z którymi powinniśmy się dokładnie zapoznać, chcąc założyć tego typu konto.
Pamiętajmy, że na stronach internetowych poszczególnych banków, odnajdziemy informacje odnośni stawek oprocentowania dla rachunków bankowych. Przeglądając tego typu tabelki, warto jednak zwrócić uwagę na to, jakich kwot dotyczą poszczególne oprocentowania. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że środki zdeponowane na rachunku oszczędnościowym są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Tym samym, odsetki są naliczane co miesiąc lub codziennie, a następnie dodawane do zgromadzonej na rachunku kwoty.
Tym samym , w następnym okresie oprocentowanie jest naliczane od powiększonej w ten sposób sumy. Niemniej jednak, zysk wypracowany w ten sposób, jest pomniejszany o 19-proc. podatek od zysków kapitałowych. Sporo banków jednak proponuje dobranie odpowiedniej kwoty i kapitalizacji odsetek, które pozwalają uniknąć płacenia tego podatku. I właśnie tego typu propozycje bankowe cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów.