Efektywność pracy jest niesamowicie istotna, aby przedsiębiorstwo przynosiło zyski. Z tego powodu motywacja pracowników stanowi bardzo istotny aspekt, gdyż to ona napędza ludzi do wzmożonego wysiłku. Jakie istnieją sposoby na jej podniesienie?
Wypłata adekwatna do ilości obowiązków
Przede wszystkim warto uzależnić pensję od tego, ile dana osoba ma obowiązków i w jakim tempie jest w stanie je wykonać. Wielu szefów popełnia ogromny błąd, a mianowicie obciąża swoich najlepszych pracowników dodatkowymi zadaniami do momentu, aż przestaną wyrabiać normę. Jednocześnie nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi benefitami finansowymi. Taka sytuacja stanowi wyraźny znak dla reszty kadry, że nie warto przesadnie się starać, ponieważ nagrodą za ciężką pracę jest jeszcze więcej pracy. Z pewnością nie brzmi to motywująco.
Możliwość wcześniejszego skończenia pracy
Przeciętna osoba zatrudniona w Polsce na pełen etat pracuje 8 godzin dziennie. Uznaje się to za optymalny czas na wykonanie wszystkich bieżących obowiązków. Istnieją jednak branże, gdzie bardziej efektywni pracownicy mogą ukończyć wszystkie postawione przed nimi zadania wcześniej. Aby podnieść ich motywację, zamiast dokładać kolejnych zleceń, warto przynajmniej od czasu do czasu pozwolić im wyjść godzinę lub nawet dwie przed czasem. Z pewnością okaże się to zachęcające do podniesienia tempa pracy.
Zadbanie o pozytywną atmosferę w firmie
Niezwykle istotne jest to, aby wszyscy zatrudnieni czuli się w swojej pracy dobrze. Motywacja pracowników wzrośnie dzięki:
- okazywaniu życzliwości,
- równemu, sprawiedliwemu traktowaniu,
- jasnemu wyznaczaniu zadań i obowiązków,
- stworzeniu przestrzeni do rozmowy i wymiany poglądów.
Ważne jest również umożliwienie posiadanej kadrze uczestnictwa w szkoleniach. Mowa tu nie tylko o nowych osobach, ale również o tych, które pracują już jakiś czas. Dzięki temu będą czuły, że firma stawia na ich rozwój i dzięki temu zyskują świetną okazję do dalszego podnoszenia kompetencji zawodowych. Wiele osób obawia się bowiem pracy bez perspektyw i jeżeli uznają za takie swoje stanowisko, to ich motywacja z pewnością gwałtownie spadnie.
Wprowadzenie dodatkowych benefitów
Wiele przedsiębiorstw decyduje się ponadto na wdrożenie rozmaitych bonusów pozapłacowych. Mowa tutaj między innymi o:
- umożliwieniu pracy hybrydowej lub zdalnej,
- dofinansowaniu do karnetu na zajęcia sportowe,
- organizowaniu wyjazdów i imprez integracyjnych,
- oferowaniu darmowych posiłków dla pracowników,
- wprowadzeniu dni, kiedy można założyć nieformalny strój.
Są to bardzo ciekawe rozwiązania, a przy okazji nie wiążą się z wysokimi kosztami dla pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że takie benefity mogą nie być zbyt atrakcyjne, jeżeli oferowana pensja nie jest adekwatna do ilości pracy.