Leasing, a kredyt – co lepiej wybrać?

0
132

Leasing, a kredyt – co lepiej wybrać?

Leasing i kredyt to dwie najczęstsze formy finansowania pojazdów. Mogą z niego korzystać zarówno korporacje, jak i osoby prywatne. Czym się od siebie różnią i który z nich jest lepszym wyborem?

Co jest lepsze – leasing czy kredyt?

Popularność zarówno rozwiązań leasingowych, jak i kredytowych zależy przede wszystkim od ich opłacalności. Obydwa produkty już na rynku od dawna, więc nie można powiedzieć, że brakować może zaufania do nich. Firmy finansowe dbają także o to, aby oferta była optymalnie dostosowana do potrzeb i możliwości jej klientów. Jeśli szuka się finansowania na zakup samochodu, maszyn i urządzeń przemysłowych, czy najnowszej elektroniki, warto rozważyć zarówno leasing, jak i kredyt. Przepisy dotyczące najmu konsumenckiego dopuszczają możliwość korzystania z niego także przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. To, która forma finansowania będzie bardziej opłacalna, zależy w dużej mierze od sytuacji pożyczkodawcy.

Różnica pomiędzy leasingiem, a kredytem

Kredyt oznacza pożyczenie pieniędzy z banku i spłatę ich w ratach wraz z odsetkami. Natomiast leasing to umowa podobna do najmu lub sprzedaży. W przypadku leasingu właścicielem przedmiotu leasingu pozostaje leasingodawca. Teoretycznie można powiedzieć, że pożyczanie pieniędzy to kredyt, a pożyczanie rzeczy to leasing. Istnieje jednak kilka różnic.

Chociaż oferty banków i funduszy leasingowych mogą się znacznie różnić, leasing jest zwykle droższy niż kredyt. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku porównania leasingu konsumenckiego z kredytem samochodowym. Samochód jest środkiem trwałym. Dlatego też zakup na kredyt lub nabycie w ramach leasingu finansowego należy rozliczać w formie amortyzacji. W przypadku leasingu operacyjnego raty leasingowe zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.  Leasing jest prostszy i łatwiejszy dla kupujących niż kredyt samochodowy/inwestycyjny. Jeśli chce się skorzystać z takich produktów bankowych, wystarczy przesłać dokumentację, dotyczącą zakupionego pojazdu oraz osiąganych przychodów.

Jak to wygląda w praktyce?

Jako przykład weźmy chęć zakupu nowego samochodu dla małej firmy. Warto najpierw zorientować się w najlepszych ofertach kredytów samochodowych, następnie poszukać najlepszą ofertę leasingu na wybrany samochód i na koniec zapytać w tym miejscu dealera o rekomendowaną ofertę finansowania. Warto porozmawiać na ten temat z doradcą podatkowym lub przynajmniej audytorem na temat wszystkich form. Kredyty są przeważnie tańsze, ale leasing może być bardziej efektywny podatkowo.

W przypadku zakupu dla swojej firmy urządzenia elektronicznego u producenta/sprzedawcy, najlepiej wybrać płatność w ratach. Jeżeli jednak firma planuje używać sprzętu elektronicznego jedynie przez 12 do 36 miesięcy, najbardziej opłacalny może okazać się leasing operacyjny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here