Leasing, a kredyt – co lepiej wybrać?
Leasing i kredyt to dwie najczęstsze formy finansowania pojazdów. Mogą z niego korzystać zarówno korporacje, jak i osoby prywatne. Czym się od siebie różnią i który z nich jest lepszym wyborem?
Co jest lepsze – leasing czy kredyt?
Popularność zarówno rozwiązań leasingowych, jak i kredytowych zależy przede wszystkim od ich opłacalności. Obydwa produkty są już na rynku od dawna, więc nie można powiedzieć, że brakować może zaufania do nich. Firmy finansowe dbają także o to, aby oferta była optymalnie dostosowana do potrzeb i możliwości jej klientów. Jeśli szuka się finansowania na zakup samochodu, maszyn i urządzeń przemysłowych, czy najnowszej elektroniki, warto rozważyć zarówno leasing, jak i kredyt. Przepisy dotyczące najmu konsumenckiego dopuszczają możliwość korzystania z niego także przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. To, która forma finansowania będzie bardziej opłacalna, zależy w dużej mierze od sytuacji pożyczkodawcy.
Różnica pomiędzy leasingiem, a kredytem
Kredyt oznacza pożyczenie pieniędzy z banku i spłatę ich w ratach wraz z odsetkami. Natomiast leasing to umowa podobna do najmu lub sprzedaży. W przypadku leasingu właścicielem przedmiotu leasingu pozostaje leasingodawca. Teoretycznie można powiedzieć, że pożyczanie pieniędzy to kredyt, a pożyczanie rzeczy to leasing. Istnieje jednak kilka różnic.
Chociaż oferty banków i funduszy leasingowych mogą się znacznie różnić, leasing jest zwykle droższy niż kredyt. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku porównania leasingu konsumenckiego z kredytem samochodowym. Samochód jest środkiem trwałym. Dlatego też zakup na kredyt lub nabycie w ramach leasingu finansowego należy rozliczać w formie amortyzacji. W przypadku leasingu operacyjnego raty leasingowe zaliczane są bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Leasing jest prostszy i łatwiejszy dla kupujących niż kredyt samochodowy/inwestycyjny. Jeśli chce się skorzystać z takich produktów bankowych, wystarczy przesłać dokumentację, dotyczącą zakupionego pojazdu oraz osiąganych przychodów.
Jak to wygląda w praktyce?
Jako przykład weźmy chęć zakupu nowego samochodu dla małej firmy. Warto najpierw zorientować się w najlepszych ofertach kredytów samochodowych, następnie poszukać najlepszą ofertę leasingu na wybrany samochód i na koniec zapytać w tym miejscu dealera o rekomendowaną ofertę finansowania. Warto porozmawiać na ten temat z doradcą podatkowym lub przynajmniej audytorem na temat wszystkich form. Kredyty są przeważnie tańsze, ale leasing może być bardziej efektywny podatkowo.
W przypadku zakupu dla swojej firmy urządzenia elektronicznego u producenta/sprzedawcy, najlepiej wybrać płatność w ratach. Jeżeli jednak firma planuje używać sprzętu elektronicznego jedynie przez 12 do 36 miesięcy, najbardziej opłacalny może okazać się leasing operacyjny.