Kaski ochronne – bezpieczeństwo na placu budowy

0
304
Kaski ochronne

Bezpieczeństwo uczestników placu budowy jest podstawą. Jak je zapewnić? Przede wszystkim należy przeprowadzić szkolenia BHP. Każdy pracownik następnie musi przestrzegać ustalonych zasad bezpieczeństwa. Nie możemy także zapomnieć o zapewnieniu odzieży roboczej oraz kasków ochronny. I to na tych ostatnich się skupimy. Jak wybrać kask ochronny? 

Jak wybrać kask ochronny? 

Za bezpieczeństwo pracowników na placu budowy odpowiada pracodawca. To właśnie do nas należy zaopatrzenie ich w odpowiedni strój oraz przybory ochrony osobistej – między innymi kaski ochronne. Kask zabezpiecza głowę oraz odcinek szyjny. Jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego budowlańca. Plac budowy jest miejsce, w którym panują różne zagrożenia. Spadające przedmioty lub zwykła ludzka nieuwaga mogą doprowadzić do katastrofy. Kaski ochronne zabezpieczają pracownika i minimalizują ryzyko uszkodzenia. Jaki powinien być kask ochronny? 

Kaski ochronne przede wszystkim powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepiej takich, które absorbują energię uderzenia. Dzięki temu zabezpieczają głowę przed poważnymi urazami. Kask ochronny musi być także wytrzymały. W innym przypadku nie będzie spełniać swojej roli. Nie warto inwestować w najtańsze i niesprawdzone produkty. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za zdrowie swoich pracowników w miejscu pracy. Aa na ochronie zdrowia nie warto oszczędzać. 

Bardzo ważną cechą dobrego kasku, jest także wygoda. Kask ochronny musi być komfortowy. W innym przypadku zwiększamy szanse, że pracownik rzuci kask w kąt, skąd nie będzie spełniał swojej roli. Wygoda użytkowania przekłada się na komfort pracy i warto o to zadbać 

Kaski ochronne – czy kolor ma znaczenie? 

Na placu budowy możemy zauważyć, że najwięcej jest kasków żółtych. Przypadek czy reguła? W teorii nie ma przepisów, które regulowałoby kolor kasków. Jednak utarły się pewne wewnętrzne ustalenia, które pozwalają na uporządkowanie placu budowy. Dlatego też – tak – kolor kasku ma znaczenie. 

Kaski żółte znajdziemy na głowach pracowników fizycznych. A to właśnie ich jest najwięcej. Kierownik budowy nosi kask biały, tak samo jak osoby z wykształceniem inżynierskim. Kaski czerwone przeznaczone są dla praktykantów oraz gości. Natomiast pomarańczowe dla geodetów. Geodeta zajmuje się dokonywaniem pomiarów i jego rola na placu budowy jest nieoceniona. I ostatnie kaski niebieskie, które zobaczymy na głowach np. elektryków czy operatorów maszyn.  Kolorowe kaski pozwalają na zorganizowanie miejsca pracy, dlatego też warto ich przestrzegać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here