Jednoosobowa działalność gospodarcza – krok po kroku

0
176

Praca na własny rachunek to wolność i niezależność. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę zarabiania na życie. Formalności potrzebne do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej są minimalne.

Czy warto założyć JDG?

Wiele osób decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą jako alternatywę dla pracy na etacie. Pozwala to nieco podnieść próg podatkowy poprzez koszt uzyskiwania przychodu. To jednak nie jedyna korzyść. Początkujący przedsiębiorcy mogą cieszyć się z niższej składki ZUS na start. Objąć ich mogą liczne programy pomocowe, w których warto obecnie wziąć udział. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może też wybrać jedną z kilku form opodatkowania, co sprawia, że nawet przekroczywszy drugi próg podatkowy, nie będzie płacił wyższej daniny.

Innym ważnym plusem jednoosobowej działalności gospodarczej jest wysoka elastyczność. Brak przełożonego sprawia, że można w dowolny sposób realizować własne cele i dostosowywać własny grafik do potrzeb i możliwości. Chcąc rozwinąć własną firmę, można liczyć na dofinansowania z programów rządowych, samorządowych i unijnych. Brak prowizji dla szefów i pośredników sprawia, że cały wypracowany zysk trafia bezpośrednio do kieszeni przedsiębiorcy. 

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej

Obecnie w Polsce działa ponad 2,5 miliona jednoosobowych firm. To wygodna i praktyczna forma działalności, która bardzo dobrze przydaje się podczas wchodzenia na rynek. Mając konkretne umiejętności, można skutecznie poradzić sobie z przekuciem ich w zysk. Prowadzenie JDG jest mniej wymagające, niż ma to miejsce w przypadku spółki. Firmę można założyć w urzędzie lub przez internet. Trzeba przy okazji wybrać formę opodatkowania, którą chce się prowadzić. Firma jest rejestrowana na wniosek o wpis do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jakie dane są potrzebne podczas zakładania firmy:

  • Nazwa przedsiębiorstwa
  • Dane właściciela
  • Skrócona nazwa firmy
  • Miejsce prowadzenia działalności
  • Datę rozpoczęcia działalności
  • Kody PKD
  • Numery NIP i REGON

Chcąc dowiedzieć się, jak założyć firmę jednoosobową przez internet, można poszukać informacji na ten temat w sieci. Rząd udostępnił specjalną stronę internetową, dzięki czemu jest to niezwykle proste. Warto też od razu pomyśleć o znalezieniu księgowego, który będzie zajmował się fakturami oraz opłatami. Wiele tutaj zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Dostępnych jest wiele programów, które pozwalają samodzielnie wystawiać niezbędne faktury. Formalności w przypadku działalności jednoosobowej są naprawdę minimalne. Wiele dużych firm tak naprawdę zaczynało właśnie od tego typu działalności, którą łatwiej się prowadzi i rozwija.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here