Jak zwiększyć kompetencje pracownika?

0
94

  Odpowiednie kompetencje są niezbędne aby wykonywać pracę na danym stanowisku. Im bardziej odpowiedzialne zadania mają być przydzielane pracownikowi, tym wyższych kompetencji i umiejętności oczekuje pracodawca. Warto jednak zastanowić się, jak stale podnosić swoje kompetencje i poszerzać wiedzę z danej dziedziny aby nie popaść w rutynę i zwiększyć swoje szanse na awans. 

 Kompetencje pracownika – od czego zacząć?

 Chcąc rozpocząć pracę na wymarzonym stanowisku konieczne jest zdobycie określonej wiedzy, umożliwiającej umiejętne wykonywanie powierzonych zadań. W zależności od rodzaju stanowiska sposobem na zdobycie odpowiednich umiejętności są studia stacjonarne bądź zaoczne, szkoła policealna oraz różnego rodzaju kursy, które kończą się otrzymaniem stosownego zaświadczenia lub dyplomu. Często konieczne kompetencje zdobywa się na stażu, który trwa około roku. Po ukończeniu stażu pracodawca ma możliwość zatrudnienia stażysty jako pracownika w dowolnym wymiarze pracy.

 Decydując się na studia warto pamiętać, że ich nieodłącznym elementem są praktyki zawodowe, które doskonale przygotowują przyszłego pracownika do wypełniania swoich obowiązków na wysokim poziomie. Praktyki zawodowe trwają zazwyczaj kilka tygodni, a praktykant otrzymuje stosowną opinię od swojego opiekuna. Ukończenie praktyk z pozytywną oceną zwiększa szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

 Jak zdobyć dofinansowanie na kursy i szkolenia pracownicze?

 Poszukując pracy za pośrednictwem miejscowego urzędu pracy warto zorientować się czy istnieje możliwość uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach uzupełniających bądź zdobycia częściowego dofinansowania w celu ukończenia samodzielnie wybranego kursu. Z kolei pracując już na danym stanowisku dobrze jest porozmawiać z kierownikiem bądź pracodawcą o ewentualnych możliwościach rozwoju i otrzymaniu dofinansowania lub zwrotu poniesionych kosztów związanych ze zdobyciem nowych umiejętności niezbędnych w danym przedsiębiorstwie. Krótkie, weekendowe kursy to świetny sposób na podniesienie kwalifikacji pracownika stosunkowo niskim kosztem.

 Kursy i szkolenia online to dobry wybór

 Kursy i szkolenia online, które można realizować o dowolnej porze i z każdego miejsca to świetny wybór dla osób pochłoniętych pracą lub innymi obowiązkami. Po wykupieniu konkretnego modułu słuchacz otrzymuje pakiet niezbędnych materiałów, dane do logowania się na platformę oraz informacje o warunkach, które należy spełnić podczas egzaminu by ukończyć wybrane szkolenie. Takie szkolenia trwają zwykle kilka tygodni i pozwalają w dość krótkim czasie zdobyć dodatkowe kompetencje. Dyplom ukończenia szkolenia przesyłany jest drogą mailową, a chętne osoby mogą również zamówić dyplom w formie drukowanej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here