Jak wrócić do formy po porodzie

0
370

Powrót do formy po porodzie bywa trudny. Niektóre młode mamy doskonale od razu odnajdują się nowej sytuacji. To zależy tak naprawdę od wielu czynników. Niektóre kobiety po prostu znakomicie znoszą trudny porodu i generalnie szybko wracają do zdrowia, sam poród oraz połóg przebiegają u nich w prawidłowy, nawet w idealny sposób, więc takim paniom jest oczywiście dużo łatwiej, są też kobiety, które zarówno w okresie ciąży, jak w czasie połogu, zmagają się z różnymi problemami, czy to natury czysto fizycznej, czy też emocjonalnie.

Dlatego wiele zależy od tego, z jakim problemem mamy do czynienia. Na pewno dla młodych mam zawsze najważniejsze jest wsparcie i dostosowanie pomocy do tego, czego taka kobieta oczekuje – jedne kobiety wola w tym czasie, by dać im spokojnie zająć się dzieckiem, czyją się dobrze i na siłach, by same sobie poradzić w każdym z możliwych aspektów, niektóre zaś potrzebują wsparcia, czy to na poziomie fizycznym, czy psychicznym. Właściwie jeśli poród przebiegał prawidłowo i nie doszło do jakichś szczególnych komplikacji, już kilka dni, nawet niekiedy dzień po porodzie kobieta może już wstawać i zająć się dzieckiem, jest do tego w pełni gotowa, by opuścić szpital. Oczywiście poród jest rzecz ą naturalną i zwykłą, jednak nie do dziś wiadomo, że niektóre kobiety go lepiej znoszą inne gorzej. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Generalnie kobieta po porodzie w naturalnej sytuacji bez komplikacji, powinna być gotowa praktycznie prawie od razu, do kilkunastu godzin, do pełnej opieki nad maluchem. Natura tak to przystosowała. Narodziny dziecka to zawsze jest wyjątkowy czas dla kobiety, kobiety różnie znoszą ciąże, różnie znoszą poród i połóg.

Zawsze od tego, jak kobieta znosi te kursy, jakie są rokowania i zalecenia lekarskie. Trzeba o siebie w tym czasie dbać. W sytuacji, gdy nie ma zagrożenia, nie ma komplikacji – wskazany jest ruch. Kobieta ciężarna nie powinna unikać ruchu ale też oczywiście nie może się przemęczać. Dlatego najbardziej zalecaną groma ruchu są dla niej spacery, intensywny marsz. Niekoniecznie bieg, jazda na rowerze czy inne tego typu rzeczy, ale ruch taki jak umiarkowany spacer jest zalecany właściwe większości rodzonych. Dobrze jest też, jeśli wszystko przebiega ok, stosować różne ćwiczenia, gimnastyka, ćwiczenia rozciągające, relaksujące oddechów – opracowane przez specjalistów położne, w szkołach rodzenia itd. Dzięki temu, ze kobieta jest w dobrej kondycji, dobrze zna swoje ciało, jest świadoma swojego ciała – zdecydowanie lepiej może znieść podr. Poród jest przecież jak wiadomo potężnym wysiłkiem dla organizmu. Wymaga siły, kondycji. Dlatego kobieta, która jest wysportowana, albo przynajmniej jest po prostu w formie – nie ma nadwagi, umiarkowany ruch nie jest jej obcy, była aktywna wiele lat przed porodem – lepiej zniesie trudny tego porodu, szybkiej wróci d o formy wielu młodym, świadomym mamom zależy na tym, by szybko powrócić do formy, do figury sprzed ciąży.

To bardzo dobry trend, oczywiście nic na siłę, najważniejsze jest zdrowie. Jednak wcale nie jest tak, że po ciąży muszą zostać dodatkowe kilogramy i sylwetka musi się drastycznie zmienić. Przeważnie się pojawiają zmiany w sylwetce, nie muszą być one jednak drastyczne i można odzyskać wspaniałą figurę. Na pewno więc warto o to zawalczyć. Nie ma się co usprawiedliwić brakiem czasu. Właśnie opieka nad dzieckiem jest doskonałym momentem do powrotu do formy. Przede wszystkim sama opieka, pielęgnacja dziecka wymaga od matki wytrwałości, siły fizycznej. Pierze dni, tygodnie, to na pewno zmiana przyzwyczajeń i najbardziej intensywny okres. Jest to jednak też ten czas, gdy dziecko dużo śpi. Mama więc może ten czas wykorzystać do powrotu do formy, najpierw poprzez wprowadzanie mało forsujących ćwiczeń.

Nawet przyjmowanie odpowiedniej postawy czasie wykonywania obowiązków domowych, typu sprzątanie, odkurzanie, podnoszenie itd. pomaga w powrocie do formy. Warto wiedzieć, w jakiś sposób wykonywać te czynności, by nie ucierpiał na tym kręgosłup. Poza tym z małym dzieckiem trzeba wychodzić na dwór, najlepiej codziennie. Wygodny wózek spacerowy i codzienne spacery – to nie tylko potrzeby element dla dziecka, by było zdrowo i zahartowane. To także sposobność dla mamy do powrotu do formy. Spacery o umiarkowanym lub coraz większym stopniu intensywności – pozwalają stopniowo poprawiać kondycję. Poza tym dieta dziecka musi być zdrowa, mama więc też może na tym skorzystać gotując zupki warzywne dla swojego malucha. Warto więc wykorzystać też zmianę swoim życiu na korzyść.