Jak sobie radzić ze zmęczeniem przy pracy umysłowej?

0
230
Jak sobie radzić ze zmęczeniem przy pracy umysłowej?

Bez względu na to, jaką pracę wykonujemy na co dzień – czy jest to ciężka praca fizyczna, czy też praca za biurkiem w biurze – w każdym przypadku nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników mineralnych do prawidłowego funkcjonowania. Praca umysłowa jest męcząca nie tylko psychicznie, ale też fizycznie. Kiedy siedzimy osiem godzin dziennie w podobnej pozycji przed ekranem komputera nasze ciało drętwieje, odczuwamy sztywność w karku, ból kręgosłupa, ból i zawroty głowy, pieczenie oczu, drętwienie nadgarstków i inne nieprzyjemne dolegliwości. Po kilku latach takiej pracy można nabawić się poważnych schorzeń, których pozbycie się może być bardzo drogie, bolesne, a czasami nawet niemożliwe.

Praca umysłowa i zmęczenie: jak sobie pomóc?

Pracując umysłowo czasami zapominamy o tym, jak ważny dla zdrowia jest ruch. Po całym dniu pracy za biurkiem nie mamy już ochoty na nic, zwłaszcza na skomplikowane ćwiczenia, albo jeżdżenie na siłownię. Dobrym pomysłem na uniknięcie strzykania w kręgosłupie pod koniec dnia pracy jest wykonywanie prostych ćwiczeń co godzinę. Z początkiem każdej godziny warto wstać z krzesła, pochodzić po biurze, rozprostować kręgosłup, nie zaszkodzi też zrobienie kilku przysiadów, skłonów i skrętów tułowia. Nawet tak delikatne ćwiczenia, które zajmą nam nie więcej niż pięć minut, mogą poprawić naszą kondycję fizyczną i ogólne samopoczucie po zakończeniu pracy.

Zmęczony za biurkiem? Sięgnij po mineralną!

Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż ćwiczenia, jest regularne nawadnianie się. Bywa tak, że nasz dzień jest na tyle szalony i jesteśmy tak zabiegani, że nie mamy czasu nic zjeść ani wypić. Bardzo ważne jest jednak, żeby pamiętać o tym, że woda jest niezastąpiona do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jej niedobór może mieć nieprzyjemne skutki. Już nawet kilkuprocentowe odwodnienie powoduje ból głowy, problemy z koncentracją, zaburzenia widzenia, zatwardzenie i inne. Odwodnienie w wyższym stopniu może prowadzić do problemów z oddychaniem, wpływać na wahania nastroju i ogólne rozdrażnienie. Żeby uniknąć tych efektów niezbędne jest pamiętanie o regularnym piciu wody., najlepiej mineralnej, która wspomaga organizm wapniem, magnezem i sodem. Jeżeli w pracy nie masz przerw lub są one bardzo krótkie dobrym rozwiązaniem jest trzymanie dużej butelki wody mineralnej na swoim biurku. Zdrowy dorosły człowiek powinien pić około dwóch litrów wody dziennie, żeby utrzymać dobre samopoczucie. Świat się nie zawali, jeśli zrobisz sobie pięciominutową przerwę i na chwilę skupisz się na swoim zdrowiu.

Pamiętaj, że praca umysłowa i zmęczenie są naturalnie ze sobą związane. „Lepiej zapobiegać niż leczyć” – staraj się nawadniać organizm jeszcze przed uczuciem pragnienia. W ten sposób – wykonując drobne ćwiczenia i pijąc wodę mineralną- zapewnisz sobie więcej energii i dobry humor do końca dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here