W obecnych czasach coraz więcej osób ma okazję pracować w trybie zdalnym. Jeszcze do niedawna taka możliwość była zarezerwowana dla nielicznych zawodów. Wiele osób było przekonanych, że praca zdalna jest wspaniałym rozwiązaniem. Teraz, gdy coraz więcej osób ma okazję osobiście testować jak wygląda praca w domu, okazuje się, że ta forma aktywności zawodowej ma mniej zwolenników.
Na czym polega praca zdalna?
O pracy zdalnej mówimy wtedy, gdy aktywność zawodowa może być wykonywana poza biurem i najczęściej odbywa się to w domu. W większych miastach są także biura coworkingowe, gdzie można wynajmować biurka na godziny. Pracę zdalną wykonuje się przede wszystkim w tych zawodach, gdzie wymagana jest duża samodzielność. Dotyczy to architektów, pisarzy, projektantów wnętrz czy grafików. Współczesne możliwości komunikacyjne pozwalają oczywiście na konsultowanie się z innymi współpracownikami online. Pracę zdalną mogą wykonywać zarówno pracownicy dużych firm jak i wolni strzelcy czyli osoby żyjące ze zleceń lub pracujące w ramach działalności gospodarczej. Praca zdalna ma dwie zasadnicze zalety: nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do biura i można do pewnego stopnia wybierać sobie czas pracy. Bardzo szybko jednak okazuje się, że niezależność czasowa w pracy zdalnej jest umowna. Czasami można popracować późnym wieczorem i nie mieć konieczności wczesnego wstawania, jednak zasadniczo tak jak i w typowej pracy etatowej swoje zadania wykonać trzeba. Dodatkowo bardzo często trafiają się zlecenia pilne i trzeba odrzucić osobiste plany by popracować na przykład w niedzielę.
Dlaczego praca zdalna nie wszystkim wychodzi?
Praca zdalna obok kilku zalet ma także mnóstwo wad. Oznacza ona dużą samotność, znużenie i wymaga ogromnej samodyscypliny. Problem jednak w tym, że w domu mamy bardzo dużo czynników rozpraszających. Są to: telefony, powiadomienia, telewizor, wizyty, inni członkowie rodziny czy obowiązki domowe. Wiele osób robi ten błąd, że miesza aktywności domowe z pracą. Osoby z krótkim stażem w pracy zdalnej myślą, że można trochę popisać na komputerze, trochę posprzątać, odebrać telefon i w międzyczasie jeszcze wyskoczyć do sklepu. To bardzo złe myślenie a taka praca będzie wyjątkowo nieefektywna. Pracując w domu trzeba jasno i wyraźnie rozgraniczyć czas pracy od reszty życia. Wszystkie osoby, które jednak decydują się związać z pracą zdalną na dłużej powinny wdrożyć zasady dobrem organizacji czasu w tym przede wszystkim planowanie i monitorowanie efektów. Jeśli bardzo dużo pracują przy biurku powinny wyrobić sobie także nawyk robienia przerw, celem odciążenia kręgosłupa.