Ile zarabia informatyk? Poznaj średnie zarobki informatyków w Polsce!

0
527
ile zarabia informatyk

Ile zarabia informatyk? Poznaj średnie zarobki informatyków w Polsce!

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy nie rozpocząć swojej pracy w dziale IT jako informatyk. Jednak czy jest to opłacalny biznes i czy da się na tym zarobić? Ile może zarobić informatyk? Jak wiadomo zawody powiązane z branżą w IT to jedne z najbardziej opłacalnych zawodów w naszym kraju. Jest to bardzo szybko rozwijająca się branża, która z roku na rok potrzebuje coraz więcej dobrych informatyków. Jednak ile wynosi stawka godzinowa? I czy opłaca się iść na studia związane z tym dość żmudnym i nie oszukujmy się trudnym zawodem. I co najważniejsze nie jest to zawód dla każdego, najlepsi informatycy muszą wykazać się cierpliwością oraz wytrwałością w siedzeniu przy komputerze sporej ilości godzin.

Ile zarabia informatyk?

Zarobki informatyków, w naszym kraju są bardzo duże w porównaniu do innych zawodów wykonywanych Polsce. Tak naprawdę to osoba, która jest świeżo po skończonych studiach szukająca pracy w branży IT, zarobi więcej niż wynosi średnia krajowa. Tak, więc można śmiało stwierdzić, że informatyk to bardzo dobrze opłacany zawód, jaki można wykonywać w naszym kraju. Warto więc zrobić dobry research przed rozpoczęciem pracy, ile jesteśmy w stanie wyciągnąć pieniędzy na rękę. Nikt nie spodziewa się ile taki informatyk może zarobić na rękę, są to nieraz niewyobrażalne pieniądze.

ile zarabia informatyk

Zarobki informatyka w porównaniu do nauki

Zarobki w zawodzie informatyka, są bardzo duże, mogą się różnić i to znacznie od stanowiska, na jakim pracujemy i jaką posiadamy specjalizację. Wynagrodzenie z najniższego progu wynosi około 4900 zł, czyli jak sobie policzymy na rękę otrzymamy około 3500 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że wynagrodzenie, jakie otrzyma informatyk zależy od tego jaką ścieżkę rozwoju wybrał, gdyż programista zarobi o wiele więcej niż nauczyciel, który będzie uczył w szkole na zwykłym etacie.

Informatyk – średnie zarobki w tym zawodzie

Jeśli mówimy o średnich zarobkach jako informatyk to wahają się od 4500 do 6500 zł brutto, jednak jak pokazują statystyki to mniej więcej 30% pracujących w tym zawodzie może zarobić więcej lub mniej w okresie jednego miesiąca. Tak, więc jeśli chcesz pracować w tym zawodzie od razu po skończeniu studiów to możesz liczyć na wygrodzenie w wyżej wymienionej wysokości. Wiadomo też, że informatyk, który ma większe doświadczenie zarabia o wiele więcej niż taki, który dopiero rozpoczyna swoją karierę. Jeśli przepracujemy minimum 6 lat to średnia pensja osoby pracującej w zawodzie informatyka wyniesie powyżej 5000 zł na rękę, a dodatkowo o awans jest znacznie prościej niż w innych zawodach. Dlatego dobrze, jeśli znasz się na tym co robisz, bo wtedy szybko zdobędziesz większe pieniądze.

Informatyk – zawód w którym zarobki są zależne od lokalizacji

Zawód ten bardzo mocno zależny jest od miasta, w jakim pracujemy. Ponieważ jak wiadomo zarobki będą większe w dużych miastach takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław. Natomiast mniejsze w mniejszych miastach, czy takich gdzie technologia jest dobrze rozwinięta i nie nakłada się na nią zbyt dużego nacisku. Jednak i na to znajdują się sposoby, gdyż wielu pracowników działających w IT wykonuje swoją pracę zdalnie i swoje działania może prowadzić w większych, jak i mniejszych miastach. Dodatkowo przy pracy zdalnej pracownik ma więcej wolnego czasu i bez problemu może zmieniać sobie miejsce swojego zamieszkania. Jak wiadomo im większe zarobki tym lepszy komfort życia, dlatego, jeśli jest taka możliwość to warto przenieść się tam gdzie pieniądze mogą być wyższe nawet teoretycznie.

 

Ile może zarobić inżynier informatyk? – Czy studia zwiększą jego zarobki?

Jak wiadomo studia nie są wymagane w jeśli chcemy pracować w branży IT jednak są bardzo przydatne ponieważ mogą nam pomóc w zwiększeniu własnych zarobków. Dlatego, jeśli zdobędziemy tytuł naukowy, jakim jest inżynier naprawdę pomoże w zwiększeniu swojej pozycji na rynku pracy. Wiadomo, że w tej branży wszystko zależy od danej specjalizacji, ale tytuł naukowy przybliża nas do lepszej pracy i lepszego zarobki. Przykładowo inżynier informatyki na sam start otrzymać może od 7 tysięcy złotych, a inżyniera oprogramowania od 10 tysięcy złotych. Dla niektórych są to kosmiczne kwoty, ale jest to prawda i ogólnie inżynier może zarobić w przedziale od 7 tys. do 12 tys. i to jest na start.

ile zarabia informatyk

Programista piszący w Java i jego średnie zarobki

Jeśli chcesz zarabiać w branży IT, a nie chcesz iść na studia możesz spróbować zostać programistą. Jest to osobna gałąź informatyki, tutaj nie potrzebujesz studiów, a wystarczy, że będziesz uczył się tego w domu. Programista piszący w języku Java zarobić może od 7 tysięcy do nawet 12 tysięcy brutto ze średnią, która wynosi 9 tysięcy zł. Widać, że jest to dość spory zarobek, dzięki któremu może mieć spokojne i wygodne życie, a osoba, która jest sumienna i rzetelna bardzo łatwo znajdzie prace w tym zawodzie.

Technik informatyk – zarobki

Świeżo upieczony technik informatyk nie może cieszyć się ze zbyt wysokiej stawki, jeśli chodzi o zarobek. Według przeprowadzonych badań osoba po samym technikum nie może liczyć za wiele, a mianowicie mówimy tu o kwocie ok. 4000 zł brutto. Jednak nie ma co się od razu zniechęcać, ponieważ jeśli jesteś po takim technikum, a posiadasz o wiele większe umiejętności niż tylko to, co po trafisz po szkole to możesz liczyć na, o wiele większy zarobek. A jeśli potrafisz już dobrze i swobodnie programować to Twoje zarobki mogą wahać się w granicach 5 tysięcy. Pamiętaj, że wiele rzeczy możesz uczyć się sam/a w dowolnej chwili w zaciszu domowym.

Informatyk pracujący jako nauczyciel w szkole – jego zarobki

Niestety informatyk pracujący na zwykłym szkolnym etacie nie może liczyć na spore wynagrodzenie, ponieważ bardzo często nie jest ono większe niż pensja przeciętnego nauczyciela. Osoby idące uczyć w szkole informatyki zarabiają znacznie mniej niż programiści czy inne osoby pracujące w IT. Jeśli informatyk jest nauczycielem, dyplomowanym zarobi do 4000 brutto i jeśli chce choć trochę więcej zarobić, może sobie wziąć nadgodziny. Jedyny pozytyw pójścia na nauczyciela informatyki jest taki, że jest to stabilna praca na umowie.

Długość pracy informatyka, a jego zarobki

Jak wiadomo, praca informatyka wiążę się z długim przesiadywaniem przy komputerze, które jest zdrowe dla naszego organizmu. Pracujący przy komputerze nie powinien brać zbytnio nadgodzin przy swojej pracy, gdyż mogą wystąpić różne problemy zdrowotne np. takie ze wzrokiem. Tak więc dobry informatyk nie musi siedzieć długo przy komputerze, by dobrze zarobić. Dzięki temu taki informatyk może przeznaczyć nadwyżkę pieniędzy na rzeczy związane ze swoim zdrowiem oraz formą fizyczną, jak i psychiczną.

Rynek pracy w branży IT – ilu jest chętnych?

Duże zarobki w tej branży działają wielu młodym studentom na wyobraźnie i wielu z nich chce działać właśnie w tej branży. Co przekłada się na sporą ilość kandydatów na studia związane z informatyką. Co przekłada się znowu na dużą rywalizację i walkę o miejsce na danej uczelni. W samym 2020 roku na studia o kierunkach informatycznych starało się dostać około 40 tysięcy osób. Jest to najbardziej popularny kierunek w naszym kraju. Jak wiadomo, najczęściej na studia dostają się osoby, które nie tylko mają wiedzę zdobytą we wcześniejszej szkole, ale także interesują się informatyką i programowaniem. Dodatkowo musisz lubić pracę z komputerem i nie męczy Cię przesiedzenie przed nim 8 godzin. Wbrew pozorom jest to trudny zawód.

ile zarabia informatyk

Informatyk za granicą – stawka godzinowa

Skoro w Polsce zarobki w branży informatycznej są tak wysokie to, co powiemy o zarobkach w innych krajach. Tam dopiero opłaca się pracować jako informatyk, ponieważ jest to o wiele bardziej opłacalne. Średnia stawka godzinowa po przeliczeniu wynosi około 40$, co daje nam po przeliczeniu ok. 120 zł. A jak to prezentuje się w przeliczeniu na rok w innych krajach?

  • Wielka Brytania 304 tys zł
  • Francja 182 tys zł
  • Niemcy 227 tys zł
  • Indie 22 tys zł
  • Brazylia 42 tys zł

Tak więc, jak widzimy Polska i tak jest daleko w tyle za innymi większymi krajami z zachodu. Jednak i tak jest coraz lepiej i sytuacja z roku na rok się polepsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here