Czynności cywilnoprawne a podatek

0
480

Kto myślał, że to koniec podatków, jakie musi płacić przeciętny obywatel, ten był w głębokim błędzie. A co z podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Chodzi tu o zwykłe kupno, ale także pożyczkę, ustanowienie dożywocia, umowa spółki czy ustanowienie hipoteki. Należy pamiętać, iż podatkiem tym nie są objęte czynności nabycia ruchomości o wartości poniżej jednego tysiąca złotych.

Zwolnienia o charakterze podmiotowym nie dotyczą co do zasady osób fizycznych, a jedynie organizacji pożytku publicznego czy jednostek samorządu terytorialnego. Wyjątkiem jest gdy osoba nabywa sprzęt rehabilitacyjny, wózek inwalidzki etc. Standardową sytuacją prowadzącą do konieczności zapłaty tego podatku jest kupno samochodu lub nieruchomości. Podstawą do obliczenia wielkości podatku jest wartość rynkowa rzeczy nabywanej. Tutaj niektórzy próbują kombinować i wpisują mniejszą wartość, aby zapłacić niższy podatek.

Należy jednak pamiętać, iż znacząco obniżą wartość, urzędowi skarbowemu wyda się to podejrzane i wówczas może nałożyć karę. Lepiej więc jednak przesadnie nie kombinować, bo można wtedy zapłacić dużo więcej.