Czym są pożyczki pod zastaw?

0
353

Wiele osób słysząc określenie “pożyczka pod zastaw” zapewne kojarzy z nim od razu lombardy oraz inne instytucje niebędące bankami. Jest to po części prawidłowe skojarzenie, ponieważ lombardy udzielają pożyczek pod zastaw, jednak nie do końca – pożyczkę pod zastaw może również udzielić bank.

Wytłumaczmy po części na czym polega pożyczka. Poprzez pożyczkę rozumie się operację, kiedy to pożyczkodawca pożycza pieniądze lub przedmiot pożyczkobiorcy. Pożyczkodawcą może być instytucja oraz osoba fizyczna, tak samo również pożyczkobiorca. Wiele osób myli pojęcie “pożyczka” z “kredytem“, a różnica jest, i to w dodatku znacząca. W przypadku kredytu należy określić jakie jest przeznaczenie pieniędzy, czy to zakup samochodu, sprzętu AGD/RTV, czy spłata innych zadłużeń (kredyt konsolidacyjny).

Jeżeli chodzi o pożyczkę, to potrzeba zdeklarowania celu nie zachodzi, pieniądze można spożytkować w zupełnie dowolny sposób – wakacje, zakup samochodu, prezenty, czy inne cele. Przyjęło się, że potocznie na pożyczkę mówi się “kredyt gotówkowy”, co jest błędne. Poza celem przeznaczenia istnieje jeszcze jedna ważna różnica – odpłatność. Kredyt zawsze jest odpłatny, a pożyczka może być odpłatna ale nie musi.

Powracając do wstępu, wspomnieliśmy, iż pożyczki pod zastaw nie powinny być tylko kojarzone z lombardami oraz parabankami. Powracając do stwierdzenia, że pożyczkę pod zastaw może udzielić również bank, zapewne w tej chwili zastanawiacie się Państwo jaka może być pożyczka pod zastaw udzielana przez bank, odpowiedź jest prosta i zapewne każdy zna tego typu – pożyczka hipoteczna. Jak wcześniej wspomnieliśmy – pożyczka może zostać skonsumowana przez pożyczkobiorcę na dowolny cel, zatem zastawiając nieruchomość bank udziela pożyczki na dowolny cel, a pożyczkodawcy pozostaje następnie spłata.