Czym jest pożyczka pod weksel?

0
461

O pożyczce pod weksel mówi się niejednokrotnie. Sęk w tym, że nie wszyscy wiedzą co taka pożyczka oznacza. Mam nadzieję, że z pomocą tego tekstu wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane.

Czym jest weksel?

Jeżeli mamy mówić o pożyczce pod weksel to musimy powiedzieć na temat samego weksla. Czym może być weksel, jak myślicie? Bardzo żałuję, że nie mogę usłyszeć Waszych odpowiedzi. Niemniej, przechodzę do tego jak wygląda prawda. Prawda wygląda tak, że weksel to papier wartościowy mający dość szerokie zastosowanie. Jeżeli na wekslu znajduje się podpis to możemy mówić o podstawie i przyczynie do powstania zobowiązania wekslowego.

Zanikanie pożyczek pod weksel

Skoro wiemy już czym jest weksel, możemy przejść do pożyczek pod weksel. Zacznę może od tego, że tego rodzaju pożyczki są coraz rzadziej spotykane. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać. Pożyczki pod weksel zostały zastąpione przez wszystkie doskonale znane pożyczki. Pożyczki udzielane na weksel można określić również jako pożyczki prywatne. Za oferowanie pożyczek na weksel najczęściej odpowiadają prywatni inwestorzy.

Celem tych inwestorów jest zarobienie na odsetkach od pożyczonej kwoty. Pożyczanie w ten sposób nie może być określone jako całkowicie bezpieczne, ale bez wątpienia ma swoje korzyści. Doskonałym przykładem jest to, że każda pożyczka na weksel może być wykorzystana przez osoby z zajęciami komorniczymi. Osoby te są w każdym przypadku ignorowane przez banki. Można powiedzieć, że pożyczka pod weksel wyciąga rękę do tych osób.