Czy własna działalność gospodarcza się opłaca? Plusy i minusy prowadzenia firmy

0
359
Czy własna działalność gospodarcza się opłaca? Plusy i minusy prowadzenia firmy

Etat ma swoje zalety, ale może być męczący – często możliwości rozwoju są ograniczone, ostatnia podwyżka pensji była trzy lata temu, a nowe umiejętności przynoszą korzyści firmie, ale nie pracownikowi. Rozwiązaniem może być założenie własnej działalności gospodarczej. Jest to duże wyzwanie, lecz w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne. Jakie są plusy i minusy prowadzenia własnej działalności? Co należy wziąć pod uwagę?

Plusy

Po założeniu działalności należy wziąć się do pracy, ponieważ teraz wszystko zależy od nowego przedsiębiorcy. Własna działalność daje wiele korzyści, oto kilka głównych zalet:

  1. Mniejszy ZUS dla nowych firm – na początku można skorzystać z ulgi podatkowej, dzięki czemu koszty na start nie są aż tak przytłaczające.
  2. Odliczanie kosztów – koszty otrzymania przychodu zmniejszają podatek, jaki trzeba odprowadzać. Dzięki temu poniesione koszty stają się wyraźnie mniejsze. Można odliczyć podatek od np. zakupu drukarki, kosztu paliwa czy nawet laptopa.
  3. Możliwość płacenia podatku liniowego 19% – niezależnie od wysokości dochodów. Bardzo korzystna opcja dla firm z dużymi zarobkami, ponieważ pozwala ominąć droższy drugi próg podatkowy.
  4. W każdym miejscu – niektóre zawody można wykonywać zdalnie, pracować online można w ulubionej kawiarni czy nad morzem, wystarczy dobry internet.
  5. Elastyczny czas pracy – dzięki pracy na własny rachunek można samodzielnie decydować o swoim czasie pracy. Załatwienie kilku godzin lub nawet dni wolnego przy odpowiedniej organizacji nie jest zależne od nikogo z zewnątrz.
  6. Możliwość ciągłego zwiększania zysków – nie ma określonego limitu zarobków. Kiedy przedsiębiorca się rozwija, firma ma szansę zwiększyć przychody. Powoduje to jednoczesną możliwość podniesienia sobie pensji. Wszystko zależy od zaangażowania.

Minusy

Prowadzenie działalności niestety ma także swoje wady. Przy niewłaściwym budżetowaniu i planowaniu może nawet doprowadzić do konieczności zamknięcia działalności. Na szczęście w większości przypadków można tego uniknąć dzięki tzw. poduszce finansowej, czyli oszczędnościom. Jakie są w takim razie minusy? Do najważniejszych należą:

  1. Przywileje pracowników na etacie nie dotyczą przedsiębiorców – nie można skorzystać z płatnego urlop wypoczynkowy, urlopu wychowawczego, jak również z pakietów socjalnych, które zapewniają niektóre firmy pracownikom.

  2. Formalności i odpowiedzialność – za terminowość i wszystkie opłaty (podatki, ZUS) odpowiada przedsiębiorca. Dobrą opcją jest skorzystanie z usług księgowej, która pomoże w rozliczeniach i przypomni o terminach.
  3. Brak gwarancji sukcesu – ze względu na to, że wszystko zależy od przedsiębiorcy, nie ma żadnej pewności zarobienia pieniędzy. Nieregularne przychody lub nawet ich brak mogą uniemożliwić osiągnięcie stabilności finansowej.

Po rozważeniu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej należy podjąć właściwą decyzję. Ostatecznie wszystko jest zależne od możliwości i umiejętności osoby, która chce założyć firmę. Z pewnością wtedy życie stanie się bardziej ekscytujące niż jest podczas pracy na etacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here