Czy praca grafika jest trudna?

0
239
Czy praca grafika jest trudna?

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo utrzymać się będą grafikiem samotnikiem czy jak kto woli wolnym strzelcem, a jeszcze sprawa się komplikuje gdy dopiero zaczynasz jako grafik. Powodów jest kilka ale główne to duża konkurencja na rynku ofert oraz jak zdobywać zlecenia.

Postaram się w kilku zdaniach napisać kilka być może przydatnych rad które wynikają z mojego doświadczenia w tej dziedzinie.

Bardzo ważne jest Twoje nastawienie w tej sprawie, wielu ludzi uważa że grafików już jest tak wielu że ja nie mam już czego tu szukać i na pewno nie przebiję się przez ten gąszcz. Nic bardziej błędnego! Tu również jest tak jak wszędzie, starzy odchodzą (bo np. wypalili się) a młodzi przychodzą bo mają świeże spojrzenie i nowatorskie pomysły. Pamiętaj Twoja wyobraźnia jest Twoją siłą!

Jeśli dopiero zaczynasz

Po pierwsze musisz mieć swoje port folio to podstawa, twórz wspaniałe projekty a najlepsze z nich umieszczaj na swojej stronie WWW która musi profesjonalnie wyglądać i oddawać twój charakter i styl.

Ale nie przekombinuj !!

Pamiętaj to musi być zrobione z wyczuciem i smakiem.

Jeśli potrzebujesz inspiracji jak zrobić swoje port folio zobacz na tę stronę www.templatemonster.com tu jest tego naprawdę dużo, tylko pamiętaj, nie namawiam cię do zrzynania czyichś projektów! Mam na myśli inspirację.

Ok. masz już swoje port folio ale co dalej?
Jak zarobić jakieś pieniądze?

Sposobów jest kilka, musisz wybrać sobie ten który najbardziej ci odpowiada

Tworzysz bardzo ciekawe grafiki i umieszczasz je w serwisie www.fotolia.pl, serwis ten jest chyba teraz najbardziej popularnym miejscem gdzie ludzie szukają zdjęć i grafik oraz kupują je. Mając dużo prac umieszczonych do sprzedaży można całkiem nieźle zarabiać, ale warunek podstawowy to JAKOŚĆ i unikalność, prace muszą być również bardzo dobrze otagowane, to bardzo ważne, inaczej nikt ich nie znajdzie. Warto zobaczyć na jakim poziomie są tam prace oraz które z nich są najbardziej popularne czyli najczęściej się sprzedają, wówczas wiesz w którym kierunku podążać.
Jest to o tyle fajna forma zarabiania że twoje projekty raz umieszone mogą być wielokrotnie sprzedane.

Klienci z polecenia

Jak każdy masz znajomych, kolegów czy koleżanki, przyjaciół, warto popytać w jakich firmach pracują i kto dla tych firm robi obsługę graficzną. Warto również zapytać czy są z tej obsługi zadowoleni.
Takich informacji nie wyciągniesz od firmy dzwoniąc do niej jako nieznana osoba, można to zrobić tylko znając kogoś, a od czego ma się przyjaciół Wówczas jeśli trafisz na dobry grunt to robisz jakiś projekt na próbę i jeśli to będzie dobre to z tego może się wywiązać jakaś dłuższa współpraca.
Moja rada, nie rywalizuj ceną a raczej jakością, jeśli raz opuścisz cenę to już zawsze będziesz musiał pracować za grosze.

Jak zdobyć nowego klienta?

Sposób który Ci podam jest dość skuteczny ale nie zawsze, wszystko zależy na jaki grunt trafisz, nie będę tu pisał a jakichś technikach marketingowych i robieniu ludziom wody z mózgu.
Nie. Ty jesteś grafikem i będziesz zachowywał się z godnością, żadnego wciskania kitu, pamiętaj!

Zaczynasz od przeglądania stron WWW różnych firm, najlepiej średnich lub małych, nie próbuj tego z korporacjami bo nie wypali. Zwracaj uwagę na to aby strona danej firmy była słaba a najlepiej tandetna, taka jak to się robiło 10 lat temu. Jeśli już znajdziesz taką firmę to poczytaj sobie o niej, dowiedz się jak najwięcej, wczuj się w nią, zazwyczaj na stronie jest sporo informacji i zdjęć oraz logo.
Teraz mając ten materiał i wiedzę wykonujesz projekt nowej strony WWW, projekt musi być naprawdę dobry i przemyślany od tego zależy wszystko, oczywiście robisz to na własne ryzyko, może się okazać że to będzie praca na marne, choć nie do końca. Nawet w przypadku gdyby nikt tego nie kupił zawsze możesz umieścić to w swoim port folio jako projekt niezrealizowany ale przecież twój i masz pełne prawo się nim chwalić.

Ostatni krok to przesłanie tego projektu do odpowiedniej osoby, najlepiej aby to był właściciel firmy lub dyrektor marketingu, wówczas piszesz krótkiego maila z wyjaśnieniem dlaczego przesyłasz taką propozycję. Ja pisałem zazwyczaj coś takiego „macie Państwo bardzo ciekawą stronę WWW, lecz zauważyłem że grafika wymagała by lekkiego odświeżenia bo dzisiejsze trendy w grafice i stylistyce stron są jednak zupełnie inne” tu trzeba z wyczuciem.

No i teraz to już pozostało tylko czekać

Jeśli długo nie było by żadnej odpowiedzi, czyli około tygodnia, wówczas można wykonać telefon do danej osoby i przypomnieć się, ludzie w firmach są często tak zabiegani że najnormalniej mogą zapomnieć o Tobie.

Mam nadzieję że któryś z tych trzech sposobów Ci przypasuje, możesz wykorzystać wszystkie, nic nie stoi na przeszkodzie, zawsze można to potraktować jako trening swoich umiejętności i podnoszenie poziomu, to nigdy nie jest czas stracony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here