Czy opłaca się nadpłacać kredyt?

0
123

Kredyt to produkt finansowy pozwalający spełnić określoną inwestycję lub dokonać płatności, na jaką w danym momencie kredytobiorcy nie stać. Zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny można nadpłacać, lecz warto dowiedzieć się w jaki sposób dokonywać tego, aby odczuć rzeczywiste korzyści.

Warunki umowy

Najważniejsze w podjęciu decyzji o tym czy opłaca się nadpłacać kredyt jest dokładne sprawdzenie warunków zobowiązania. W przypadku niektórych banków nadpłacanie kredytu przez określony czas wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji. Dlatego też przed dokonaniem nadpłaty warto najpierw szczegółowo sprawdzić swoją umowę pod tym kątem. Niekiedy wysokość prowizji jest na tyle niewielka, że nawet konieczność jej uiszczenia nie będzie powodowała braku opłacalności nadpłaty. Jednakże dobrze jest być tego świadomym i policzyć dokładnie wszystkie koszty oraz ewentualne korzyści, a następnie podjąć ostateczną decyzję.

Zmiana stosunku odsetek i kapitału

Nadpłacanie kredytu wpływa na zmiany stosunku odsetek oraz kapitału w kolejnych ratach. Nadpłaty przeznaczane są na spłatę całego kapitału, natomiast ze względu na naliczanie odsetek każdego dnia od pozostałego kapitały, ich stosunek w ratach ulega zmianie. Nadpłatę można wykonać w zasadzie każdego dnia, najlepiej możliwie jak najszybciej kiedy dysponuje się pieniędzmi na to przeznaczonymi. W przypadku nadpłacania kredytu po kilku lub kilkunastu dniach od ostatniej raty proporcja w nadpłacie może wydawać się niekorzystna, gdyż przeznaczona jest na spłatę bieżących odsetek. W rzeczywistości jednak przy kolejnej standardowej racie stosunek odsetek do kapitału będzie zdecydowanie korzystniejszy dla kredytobiorcy i wykaże spłacenie większej ilości kapitału o wysokość dokonanej wcześniej nadpłaty.

Zmniejszenie raty

Nadpłata kredytu może prowadzić do obniżenia wysokości standardowej raty spłacanej każdego miesiąca. Wiele banków umożliwia kredytobiorcom wybór takiego rozwiązania. Największą różnicę w postaci znacznego obniżenia kolejnych rat można dostrzec po dokonaniu wysokiej nadpłaty opiewającej na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Skrócenie kredytu

Inną możliwością do wyboru po dokonaniu nadpłaty kredytu jest skrócenie czasu spłaty kredytu. Różnica nawet kilku miesięcy może okazać się bardzo opłacalna i przynieść realne korzyści finansowe. Nadpłata ze skrócenie okresu spłaty kredytu powoduje bowiem ostateczne spłacenie mniejszej ilości odsetek naliczanych co miesiąc. W ogólnym rozrachunku kredyt będzie więc nie tylko krócej obciążał domowy budżet, lecz przede wszystkim okaże się po prostu tańszy. Wybór pomiędzy zmniejszeniem kolejnych rat, a skróceniem czasu zobowiązania to kwestia indywidualna, którą warto uzależnić od aktualnej kondycji finansowej gospodarstwa domowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here