Z pewnością są wśród nas osoby, które przy okazji odgrzybiania klimatyzacji samochodowej miały okazję zetknąć się z urządzeniami o nazwie ozonator. Wciąż jednak nie brakuje osób, które nie tylko nie wiedzą czym jest ozonator powietrza, a o ozonie słyszały tylko w związku z dziurą ozonową. Postaramy więc więc wyjaśnić czym jest ozon, do czego służą ozonatory powietrza i jaka jest zasada ich działania.
Kilka słów o ozonie
Ozon jest nietrwałym gazem, który powstaje na skutek rozbicia cząsteczek tlenu składających się z dwóch atomów i zachodzącej pomiędzy nimi a tlenem cząsteczkowym reakcji powodującej powstanie związku składającego się z trzech atomów tlenu. Do powstania ozonu w taki sposób dochodzi w stratosferze, tam też występuje najwyższe stężenie ozonu. Ozon można otrzymać dzisiaj sztucznie w ozonatorach powietrza. W ozonatorach ozon można otrzymać jedną z dwóch metod. Jedna z nich polega za zainicjowaniu promieniowania ultrafioletowego, druga wyładowań elektrycznych. Najczęściej ozonatory wytwarzają ozon tą drugą metodą. Wyładowania, które daje ozonator przypomina zjawisko powstawania w czasie burzy błyskawic. Ozon, który zostanie wytworzony przez ozonator zostanie rozproszony w wypełniającym pomieszczeniu powietrzu, a następnie w czasie bardzo krótkiego czasu rozłożony do tlenu w czystej postaci. Pojawia się jednak pytanie: po co mamy wytwarzać ozon?
Właściwości ozonu
W atmosferze ozon pełni niezwykle ważną rolę: chroni ludzi, zwierzęta i rośliny przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jest także bardzo silnym utleniaczem, może zostać wykorzystany jako naturalny środek odkażający i wybielający. Jest bardzo niestabilny chemicznie, utlenia się więc niezwykle szybko. Naładowane cząsteczki ozonu, kiedy zetkną się z bakteriami, grzybami, wirusami i innymi drobnoustrojami wchodzą z nimi w reakcję. Zostaną one utlenione, a mówiąc bardziej obrazowo – ozon je unicestwi. Ozonatory powietrza służą dzisiaj do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej i nie tylko. Mogą one służyć także do usuwania przykrych nie tylko kuchennych zapachów. Ozonator powietrza pomoże nam skutecznie pozbyć się zapachów niezależnie od tego, czy są one pochodzenie organicznego, czy też nie. Można oczyścić ozonem powietrze z pleśni, grzybów, kurzu, dymu nikotynowego, pyłków roślin.
Ozonator powietrza w domu
Do użytku w domu wystarczy nam ozonator, który w ciągu godziny pracuje z wydajnością 400 miligramów. Po trzydziestu minutach od zakończenia procesu ozonowania w pomieszczeniu będzie znajdował się czysty tlen. Po zakończeniu ozonowania musimy dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Specyficzny zapach, który będzie się w pomieszczeniu utrzymywał nawet do trzech dni nie świadczy o obecności ozonu, a jedynie o tym, że powietrze w pomieszczeniu zostało uwolnione od szkodliwych substancji. Nie powinniśmy się więc niepokoić, tym bardziej, że podczas stosowania ozonatora powietrza nie powstają substancje szkodliwe. Przeprowadzane zgodnie z dołączoną do ozonatora ozonowanie jest bezpieczne, wyjątkowo skuteczne i nietoksyczne. Wychodzi nam na zdrowie.