Praca biurowa, według przepisów praca stała, w której czas pobytu pracowników przekracza cztery godziny. To z kolei nakłada na pracodawcę wiele wymagań, które szczegółowo opisują przepisy bhp. Przepisy te w szczególny sposób dotyczą sposoby oświetlania, wentylowania oraz ogrzewania takich pomieszczeń. Ponadto istotna jest także przestrzeń, a więc wielkość oraz wysokość biura, która ustalana jest w stosunku do zatrudnianej ilości pracowników. Np. na jednego pracownika, który wykonuje swoją pracę w pokoju biurowym, musi przypadać co najmniej 13m3 i co najmniej 2m2 wolnej powierzchni podłogi. Oczywiście są to jedynie niektóre wymagania określane przepisami BHP.
Oświetlenie
To jak ważne jest dla człowieka światło, nie trzeba nikomu tłumaczyć. To ono w dużej mierze gwarantuje naszą skuteczną i efektywną prace, napędza nas i poprawia nastrój. Jednak jego nadmiar, albo jego brak, mogą spowodować wiele szkód dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz wydajności. Nieprawidłowe oświetlenie sprawia, że męczą się nasze oczy, praca staje się uciążliwa, a to wszystko może spowodować wypadek w czasie wykonywania pracy. Według prowadzonych przez GUS statystyk, ponad 30% wypadków w pracy spowodowanych jest złym oświetleniem. Jakie są więc zasady> Przede wszystkim światło powinno być pozbawione kontrastów, rozproszenia i powinno być bezcieniowe. Ponadto, natężenie nie powinno wynosić mniej niż 500 luksów. Trzeba zwrócić również uwagę na podobny stosunek natężenia światła w różnych pomieszczeniach budynku – stosunek różnicy nie powinien być większy niż 5:1.
Hałas
W pracy biurowej nie powinniśmy spodziewać się dużych hałasów. Jednak i ta kwestia poruszana jest często w przepisach bhp, toteż, coraz częściej spotykamy się z działaniami, które mają zapobiegać nawet niewielkim hałasom, które mogłyby przeszkadzać pracownikom. W wielu przypadkach stosuje się ścianki działowe, które tenże wytwarzany w pracy hałas redukują. Przy montowaniu takich szafek należy zachować szczególną ostrożność – musza być stabilne i wykonane z materiału odpornego na zbicie.
Wentylacja i ogrzewanie
Pomieszczenia, w którym stale przebywają pracownicy, nie mogą mieć temperatury niższej aniżeli 18 stopni Celsjusza. Najodpowiedniejsza temperatura to pomiędzy 20 a 24 stopnie. Okna powinny być wyposażone w zasłony, rolety lub żaluzje. Ważna jest również wentylacja, a także klimatyzacja, która zapewnia stała temperaturę. Klimatyzacja, jeżeli jest w biurze, powinna obejmować także nawilżanie powietrza.