Benefity czyli to co pracownicy lubią najbardziej

0
251
Benefity czyli to co pracownicy lubią najbardziej

Walka o dobrego pracownika była i na pewno będzie trwać nadal. Nic więc dziwnego, że firmy konkurują w coraz to bardziej dziwnych benefitach. Rynek benefitów rozwija się dość dynamicznie. Na początku XXI wieku, ludzie, cieszyli się z prywatnej opieki medycznej (dalej jest jednym z najważniejszych benefitów), telefonów komórkowych, samochodów służbowych, czy później już karnetów sportowych. To był standard wśród oczywiście „korporacyjnych” pracodawców. Sektor publiczny w kwestii benefitów nie ma, według mnie, zbyt wiele do zaproponowania, oprócz popularnych „wczasów pod Gruszą”, czy pożyczek niskooprocentowanych dla pracowników. W ciekawych, niekonwencjonalnych benefitach prym wiodą zagraniczne korporacje/ przedsiębiorstwa. Poniżej kilka z nich, podzielonych na grupy tematyczne:

Urlopy płatne, dodatkowe dni wolne- masz złamane serce? Potrzebujesz dnia na odnowę biologiczną? Nie ma sprawy, Twój pracodawca może oferować Ci taki benefiy. W Anglii płatny urlop, króty możesz wykorzystać na wizytę u fryzjera, fizjoterapeuty, czy chirurga plastycznego już działa i nosi nawet nazwę -„Botox Leave”. Duże koncerny, z całego świata oferują pracownikom z dłuższym stażem, płatne 13-tygodniowe lub ROCZNE! urlopy, podczas których możesz robic, wszystko, co Ci się podoba. Możesz podróżować, wyremontować całe mieszkanie lub otworzyć własny biznes, w czym firma również Ci pomoże.

Masaże, akupunktura i inne usługi- to kategoria, którą w życie wprowadza dużo polskich przedsiębiorstw. W Krakowie, można natrafić  na ogłoszenia, firm, czy nawet pojedynczych fizjoterapeutów świadczących usługi dla pracowników. Na miejsce przyjeżdża do nas dana osoba z całym potrzebnym sprzętem i wykonuje masaż, co więcej koszt dla pracodawcy jest naprawdę niewielki.

W Dolinie Krzemowej, gdzie swoje siedziby mają najlepsi (wg wielu rankingów) pracodawcy, jak Google, Apple, czy Facebook znajdują się całe kompleksy restauracji i darmowych kawiarni. Facebook oferuje dla swoich pracowników darmowe usługi pralni i fryzjerów. Przedszkola na terenie firm, czy pokoje dla mam i dziecka to benefity, które przywędrowały do nas z Zachodu, ale już u nas są i dobrze działają. Zajęcia sportowe, salki fitness, czy indywidualne sesje z trenerami też sprawdząją się u nas. Ulubionym benefitem, na pewno,każdego z nas byłoby darmowe jedzenie w trakcie pracy. Taki zwyczaj zaproponowali nasi koledzy z Zachodu, w Google, czy Facebooku, gdzie firma oferuje Ci, to, na co masz ochotę. W polskich oddziałach wielkich korporacji lub naszych rodzimych firmach, już się z tym spotykamy.

Pokoje zabaw i miejsca przyjazne pracownikom- odchodzimy od standardowych biurek, szarych ścian i nudnych sal konferencyjnych. Teraz benefitem jest w również przyjazne wyposażenie biur. Stoły do ping- ponga, playstation do wykorzystania, czy miejsce, gdzie pracownik może się zdrzemnąć

Czego jeszcze w Polsce nie ma i prędko nie będzie?  – Darmowe loty samolotami, dla pracowników firmy Southwest Airline, którzy mogą w taką podróż zabrać przyjaciół bez dodatkowych kosztów. Nie masz czasu na zakupy i przygotowanie uroczystej kolacji dla znajomych?-Prywatny Konsjerż zrobi to za Ciebie, a firma za to zapłaci.Koncern 3M pomoże Ci rzucić palenie i schudnąć. BoostMedia umila  swoim pracownikom czas różnymi imprezami czy obchodami, np. tygodnia ziemi, podczas których pracownicy mieszkają w kamperach i sprzątają plażę. Spotkanie z aktorami, czy Oprah Winfrey?- W Stanach wszystko jest możliwe! Kontrowersyjne benefity? Mrożenie jajeczek, aby odłożyć macierzyństwo- dla mnie kontrowersyjne nadal, ale wiem, że to szansa dla wielu kobiet na karierę….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here