Akcje na giełdzie. Jak inwestować?

0
234

Poprzez inwestowanie w akcje na giełdzie możemy osiągnąć atrakcyjne zyski, znacznie wyższe niż np. na lokacie bankowej. Oczywiście, musimy wówczas liczyć się z ryzykiem Akcje na giełdzie – co warto wiedzieć na ten temat?

Akcje na giełdzie – co warto wiedzieć na ten temat?

Jak inwestować na giełdzie? W XXI wieku dostępnych jest wiele rozwiązań, a coraz większym zainteresowaniem cieszą się takie instrumenty finansowe jak np. kryptowaluty. Wciąż jednak – mimo upływu lat – powszechnie inwestuje się w akcje na giełdzie.

Czym są akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych? Przeczytaj tekst, a poznasz garść wartościowych informacji.

Akcje spółek – co to jest? Podstawowe informacje

Czym są akcje spółek? Pod pojęciem tym rozumie się papiery wartościowe, które sprawiają, że ich posiadacz (określa się go mianem akcjonariusza) staje się współposiadaczem w spółce akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej, aczkolwiek tego typu instrumenty finansowe kojarzy się raczej ze spółkami akcyjnymi.

Akcje spółek notowanych na rynku finansowym, tzn. giełdzie papierów wartościowych, są przedmiotem obrotu. Inwestorzy, którzy nabywają akcje na giełdzie, robią to zazwyczaj z zamiarem osiągnięcia jednego z poniższych celów:

  • inwestycja długoterminowa – w takiej sytuacji akcje są nabywane przez inwestorów, zdaniem których w długiej, czasem nawet kilkuletniej perspektywie dojdzie do wzrostu wartości kursu,
  • inwestycja krótkoterminowa (spekulacja) – akcje można nabywać po to, by w krótkim czasie odsprzedać je po cenie wyższej w porównaniu z ceną zakupu powiększoną o prowizje. W takiej sytuacji pomocnym narzędziem podczas inwestowania/spekulacji mogą okazać się aplikacje online do inwestowania. Nie doradzą one, jakie papiery wartościowe należy kupić, ale pozwolą na monitorowanie kursu w czasie rzeczywistym lub z niewielkim opóźnieniem,
  • zakup w celu osiągania zysków z tytułu dywidendy – dywidenda to część zysku, którą kierownictwo spółki postanowiło podzielić między udziałowców (akcjonariuszy). Zasada działania w tym przypadku jest bardzo prosta: dywidendę ustala się zazwyczaj jako część pojedynczej akcji (może być to np. dywidenda na poziomie 5 złotych od 1 akcji, której kurs wynosi 80 złotych). Regularnie wypłacana dywidenda to dochód inwestora.

Akcje – jakie są ich rodzaje?

Zanim zdecydujesz się na akcje, musisz wiedzieć, że stosuje się różne rodzaje tych papierów wartościowych. Poniżej przedstawiamy Ci kilka rodzajów akcji:

  • akcje zwykłe – jeśli chodzi o akcje na giełdzie, stosuje się zazwyczaj w obrocie giełdowym. Dzięki nim ich posiadacze mają prawo do uczestniczenia w WZA, czyli Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy (1 akcja oznacza 1 głos), na którym podejmuje się kluczowe decyzje co do rozwoju spółki. Rzecz jasna, mogą oni również osiągać zyski z tytułu spekulacji akcjami czy też dywidendy,
  • akcje uprzywilejowane – daję one dodatkowe uprawnienia ich posiadaczom. Rozumie się w przez to w szczególności uprzywilejowanie co do głosu (na 1 akcję uprzywilejowaną mogą przypadać nie więcej niż dwa głosy) lub do dywidendy (na 1 akcję uprzywilejowaną można otrzymać nie więcej niż 1,5 wartości dywidendy),
  • akcje imienne – są one przypisane do konkretnego posiadacza, tzn. osoby lub firmy. Jedynie podmiot wskazany jako właściciel papierów wartościowych może dokonywać obrotu,
  • akcje na okaziciela – jak zapewne się domyślasz, jest to przeciwieństwo akcji imiennych. Prawo do posługiwania się akcjami na okaziciela ma osoba, która jest aktualnie ich posiadaczem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here