Zaćma operacja Gliwice – jakie są objawy i jaki gabinet wybrać?

zaćma operacja gliwice

Zaćmą nazywamy zmętnienie soczewki, której przyczyny nie są do końca znane współczesnej medycynie. Przyjmuje się, że zaćma pojawia się z wiekiem i jest skutkiem starzenia się organizmu oraz towarzyszących temu zaburzeń metabolicznych. Obecnie zaćma jest w stu procentach wyleczalna nie prowadzi, jak kiedyś, do utraty wzroku u pacjenta. Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy i gdzie się leczyć – http://pryzmat-okulistyka.pl/zacma-i-co-dalej/? Odpowiedź w tym artykule.

Objawy zaćmy

Pierwsze objawy zaćmy nie są dokuczliwe dla chorego, a ich pojawienie się nie zawsze jest utożsamiane z zaćmą. Obraz widziany chorymi oczami jest początkowo lekko zamazany, a sam narząd wzroku szybciej się męczy. Ostrość wzroku ulega stałemu pogorszeniu, czego nie można zahamować okularami komercyjnymi. Soczewka oka ulega zmętnieniu co przyczynia się do widzenia kolistych obwódek wokół źródeł światła. Istotna jest również zmiana widzenia barw, a dominującymi kolorami stają się czerwony i pomarańczowy. Postępujące zmętnienie soczewki prowadzi do stopniowej utraty wzroku.

Zaćma operacja Gliwice – dowiedz się więcej

Zabieg usunięcia zaćmy jest procesem bezbolesnym, a efekty interwencji lekarskiej widoczne są już kilka dni po odbytej operacji. Cały proces usunięcia zaćmy rozpoczyna się od zakropienia oczu pacjenta kroplami znieczulającymi. W zależności od gabinetu stosowane są również antybiotyki, zapobiegające zdaniu się infekcji po zabiegu oraz krople przeciwzapalne, które mają na celu zmniejszenie obrzęku oka. Przygotowany pacjent poddawany jest interwencji chirurgicznej. Lekarz wykonuje nacięcie w rogówce za pomocą specjalnych ostrzy i wprowadza sondę, która, wysyłając ultradźwięki, rozbija zmętniałą soczewkę na części. Kolejne urządzenie wprowadzane do oka zabiera uszkodzone części, czyszcząc tylną część komory oka. Miejsce starej, usuniętej soczewki zajmuje nowa, sztuczna.

Badania kwalifikujące do zabiegu

Każdy zabieg z interwencją chirurgiczną musi być poprzedzony wywiadem oraz badaniami kwalifikacyjnymi do zabiegu. Lekarz zadaje pacjentowi szczegółowe pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowa, dokonuje szczegółowej diagnostyki oka: specjalista mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i dobiera odpowiednią moc optyczną sztucznej soczewki. Lekarz zleca również wykonanie morfologii krwi, badania EKG, moczu oraz poziomu glukozy we krwi w przypadku, gdy pacjent choruje na cukrzycę.

Jak wybrać dobry gabinet lekarski?

Chirurgiczne usunięcie zaćmy jest zwykle jedynym sposobem na całkowity powrót do zdrowia i odzyskanie pełnej sprawności. Zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych w całej Europie. Wiele gabinetów lekarskich posiada w swojej ofercie zabiegi usunięcia zaćmy jednak warto wybrać ten, w którym operacje wykonywane są przez profesjonalistów, sprawdzonymi metodami oraz najwyższej jakości sprzętem. Wpisując w wyszukiwarkę „zaćma operacja Gliwice” upewnijmy się, że pierwsze widoczne wyniki reklamują zaufaną klinikę. W tym celu warto zapoznać się z opiniami byłych pacjentów, których zdanie powinno być istotne podczas dokonywania wyboru gabinetu.

Refundacja z NFZ

Zabieg usunięcia zaćmy nie jest skomplikowaną ani trudną operacją, jednak na jej wykonanie z NFZ trzeba niejednokrotnie czekać nawet 3 lata. Warto jednak pamiętać, że nieleczone zmętnienie soczewki oka może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Czy mamy zatem jakąś szansę na skrócenie kolejek i przyspieszenie terminu zabiegu? Jeśli mieszkamy w Gliwicach pierwszym krokiem do uzyskania tej informacji jest z pewnością wyszukanie w sieci hasła: „zaćma operacja Gliwice„. Warto osobiście sprawdzić, w którym szpitalu w Gliwicach są najmniejsze kolejki. Jeśli termin operacji jest zbyt odległy przysługuje nam prawo zmiany placówki. Informacje dotyczące długości kolejek w różnych placówkach sprawdzić można na oficjalnej stronie NFZ, gdzie na bieżąco aktualizowane są dane o długości kolejek. Nie warto jednak rezygnować z terminu operacji tylko z powodu odległej daty. Zdarza się bowiem, że okres oczekiwania skraca się ze względu na sytuacje losowe innych pacjentów – rezygnację z zabiegu lub wykonanie jej prywatnie lub w gabinetach zagranicznych.