Stół operacyjny to urządzenie, od którego wiele zależy

stoły operacyjne

W medycynie każdy najmniejszy element może mieć ogromne znaczenie przy prawidłowej diagnostyce, a potem przy prawidłowym leczeniu. Zdrowie pacjenta zależy od naprawdę ogromnej ilości czynników.

Ułatwienie dla chirurga i anestezjologa

Stół operacyjny bynajmniej nie jest drobiazgiem, wręcz przeciwnie może on wpłynąć bardzo mocno na formę i przebieg operacji. A operacja to często kluczowa cześć leczenia choroby pacjenta. Lekarze operują przy różnych stołach operacyjnych i jeśli zaczniemy ich pytać o doświadczenia to potrafią bardzo długo opowiadać o wadach i zaletach danych urządzeń. Stoły operacyjne wbrew pozorom są bardzo różnorodne, choć laikom może wydawać się, że wszystkie są identyczne. Dlaczego są tak różne? Przede wszystkim dlatego, że mają różne przeznaczenie. Kiedyś operowano na zwykłych stołach, dokładnie takich samych, na jakich jedzono, czy na łóżkach, takich, na jakich spano. Nie było to łatwe dla chirurgów oraz dla anestezjologów, jednocześnie również nie było wygodne dla pacjenta. Lekarze mieli problem z dojściem do niektórych miejsc, nieraz również z sięgnięciem do operowanej przestrzeni. Przecież stół zabiegowy nie zmieniał wysokości, a niestety lekarze owszem. W tej sytuacji, jedni musieli operować zgarbieni, a inni na przykład korzystać ze stołka i z niego dokonywać operacji. Dziś te trudności zniknęły, ponieważ nawet najprostsze stoły operacyjne posiadają regulację wysokości, dzięki czemu mogą zostać dostosowane do potrzeb chirurga dokonującego zabiegu. To istotne, ponieważ praca lekarza chirurga jest bardzo stresująca i męcząca, więc każda błahostka może wytrącić go z równowagi i zaważyć na wyniku operacji. Dziś również stoły są tak zrobione, by było dojście do pacjenta zarówno dla chirurga, jak i dla anestezjologa, który przecież również jest osoba niezbędną w trakcie trwania zabiegu. To on dba, aby pacjent się nie wybudził przedwcześnie.

Operacje ortopedyczne wymagają innego sprzętu

Klasyczny stół operacyjny, nawet nowoczesny i dostosowany do potrzeb lekarzy i pacjentów wygląda i tak w przybliżeniu, jak zwykła leżanka. No chyba, że jest to stół zabiegowy do operacji związanych z ortopedią. Tu wygląd stołu się mocno zmienia, ponieważ najważniejsze staje się dojście do nóg pacjenta. Najbardziej popularny stół w tej kategorii nosi nazwę Hana i lekarze ortopedzi, którzy mieli okazję z niego skorzystać mówią, że nie chcieliby już nigdy operować na żadnym innym. Jest to stół zabiegowy właściwie pozbawiony części na nogi, ma tylko specjalne uchwyty na nie, dzięki czemu lekarzowi zdecydowanie łatwe jest się dostać do pola operacyjnego. Może prowadzić operację od przodu a nie od boku, co jest metodą łatwiejszą i skuteczniejszą. Schorzenia kolan, czy biodra nigdy nie były tak łatwe w operowaniu. Tym właśnie różnią się od siebie poszczególne stoły operacyjne. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy sami operowani lub gdy będzie operowany ktoś z naszych bliskich. Warto być wdzięcznym lekarzowi za trud, jaki dla nas poświęca.