Serwery wirtualne: postaw na sprawdzony dostawców

Serwery wirtualne bardzo ułatwiają codzienna prace. Bez nich wykonywanie codziennych obowiązków byłoby praktycznie niemożliwe. Zanim wybierzemy konkretnego dostawcę, dobrze się zastanówmy i przeanalizujmy wszystkie za i przeciw.

Serwery w chmurze to standard

Z wirtualnych serwerów korzysta obecnie większość firm. Nic dziwnego to doskonały sposób na zarządzanie firmowymi zasobami. Bez nich trudno byłoby cokolwiek wskórać, a zwłaszcza przy realizacji większych projektów. Wtedy ich użycie jest nieodzowne. Serwery wirtualne służą do pracy z wieloma plikami jednocześnie. Za ich pomocą tworzy się bazy danych, przechowuje pliki, wymienia danymi. Takie rozwiązanie wykorzystuje się przy wielu projektach. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość korzystania z systemu online. Dzięki temu można śledzić bieżące postępy z dowolnego miejsca bez konieczności fizycznej obecności w biurze. Trzeba mieć pewność, że platforma jest całkowicie bezpieczna. Nic nie może nas zaskoczyć. Utrata dostępu do ważnych danych firmy może powodować wiele problemów, a czasem nawet całkowity zastój prac. Stąd tak ważne jest, by dobrze zastanowić się nad wyborem dostawcy. Najlepiej stawiać na firmy, które długo istnieją na rynku. Awaria systemu może się okazać problematyczna, a jej usunięcie dość kłopotliwe. Na szczęście sprawni informatycy powinni szybko uporać się z problemem. Grunt to wybrać team z doświadczeniem. Wtedy zdecydowanie łatwiej jest uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Skorzystaj z okresu próbnego

Wielu dostawców pozwala przez jakiś czas, zwykle jest to miesiąc, za darmo używać platformy. To wystarczająco, by sprawdzić, czy wszystko działa jak trzeba i czy serwery wirtualne spełniają potrzeby firmy. Bez tego trudno jest ocenić poprawność działania systemów. Może się okazać, że użyte rozwiązania nie są do końca przydatne, a pracownicy w firmie mają problem z ich obsługą. W takiej sytuacji zawsze będzie można zrezygnować z usług danej firmy i poszukać czegoś innego. Choć większość dostawców dba o to, by ich produkt był intuicyjny i łatwy w obsłudze, to bywają wyjątki. Lepiej więc przetestować działanie systemu, zanim zaczniemy z niego korzystać na większą skalę. Jeśli wirtualne serwery mają nam służyć na lata, musimy być pewni, że ich zastosowanie będzie w pełni funkcjonalne i przydatne, a nasi podwładni nie będą mieli problemu z obsługą podstawowych funkcji. To bardzo ważne, jeśli chcemy korzystać z systemu przez dłuższy czas. Warto stawiać na platformy, które czerpią ze znanych i sprawdzonych rozwiązań, jak np. Linux, KVM, libvirt.