Jak przebiega operacja zaćmy?

Soczewka oka jest bardzo ważna strukturą, która wspomaga proces widzenia. To część oka umiejscowiona pod tęczówką, przypominająca lekko wypukły krążek w przezroczystym kolorze. Soczewka nie jest unaczyniona ani unerwiona, co jest między innymi ogromną zaletą w przebiegu zaćmy, ponieważ choroba ta nie powoduje bólu oka, a zabieg usunięcia zaćmy – http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/ – jest bezbolesny i mało inwazyjny. To właśnie ta struktura oka jest odpowiedzialna za tworzenie obrazu odwróconego i pomniejszonego na siatkówce. Jest zatem niezbędna dla procesu prawidłowego odbierania obrazu. Sprawdź, jak przebiega operacja zaćmy.

Jak powstaje zaćma?

Zaćma, inaczej katarakta, to po prostu zmętnienie soczewki oka. Soczewka, która do tej pory była idealnie przezroczysta i dzięki temu świetnie spełniała swoje funkcje, powoli z biegiem czasu staje się coraz bardziej matowa. W konsekwencji oznacza to stopniowe lecz nieubłagane pogarszanie wzroku, aż do całkowitej jego utraty włącznie.

Choroby oczu nie powinny być w żadnym wypadku lekceważone. Jakiekolwiek problemy z pogorszeniem widzenia powinny być natychmiastowo konsultowane z okulistą, który zaleci odpowiednią terapię farmakologiczną lub skieruje na specjalistyczny zabieg.

Przyczyny zaćmy

Zaćma może być chorobą wrodzoną, występująca nawet w młodym wieku lub w dzieciństwie. Często, szczególnie u osób młodych, występuje ona na skutek silnych zaburzeń metabolizmu lub w stanach pourazowych, szczególnie w obrębie głowy. Najczęściej jednak choroba ta spowodowana jest starzeniem się organizmu, działaniem wolnych rodników i brakiem odpowiedniej profilaktyki wzroku.

Operacja zaćmy

Jedynym obecnie znanym sposobem leczenia katarakty jest operacja zaćmy. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Zabieg ten jest stosunkowo łatwy. Przeprowadza się bardzo wiele takich zabiegów rocznie, zarówno refundowanych przez fundusz zdrowia, jak i w klinikach prywatnych. W zdecydowanej większości przypadków operacja nie powoduje żadnych powikłań, a tuż po niej pacjent może zostać wypisany do domu. Dostępność do tego zabiegu jest tak duża nie bez powodu. Jest to operacja stosunkowo tania, ponieważ polega na wszczepieniu sztucznej, doskonale adaptującej się soczewki powstającej na skutek produkcji, a nie transplantacji. To właśnie fakt braku unerwienia i ukrwienia w soczewce jest tak ogromnym ułatwieniem dla chirurgów przeprowadzających ten zabieg i sprawia, że jest on tani i dostępny dla każdego. To bardzo dobra wiadomość – oznacza, że pomimo postępujących objawów choroby i systematycznej utraty wzroku nie jesteśmy bezradni, a w ciągu kilku godzin możemy całkowicie zlikwidować przyczynę choroby.

Przebieg operacji zaćmy

Przed umówionym zabiegiem przeprowadzane są wstępne badania – mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wyliczenie mocy optycznej sztucznej soczewki. Mają one na celu przygotowanie pacjenta do operacji, stwierdzenie braku przeciwwskazań i dostosowanie soczewki o odpowiedniej mocy. Następnie oko zostaje zakroplone specjalnym płynem znieczulającym. Dzięki temu pacjent podczas operacji jest przytomny i może wykonywać polecenia chirurga, a także informować go o swoim ewentualnym gorszym samopoczuciu.

Na stole operacyjnym okolice oczu są dezynfekowane. Na oko kieruje się mocne światło i wykonuje mikrocięcie specjalną pęsetą. Przez otwór chirurg dostaje się do zmętniałej soczewki – rozdziela ją na drobne fragmenty i zasysa ją przy pomocy specjalnej sondy. Po tym zasadniczym zabiegu czyści się komorę oka z resztek zmętniałej soczewki i opłukuje komorę. Do komory wprowadza się sterylną sztuczną soczewkę akrylową. Co bardzo interesujące – w ciągu kilku minut dzięki tak zwanej pamięci kształtu, nowa soczewka dopasowuje się do swojego pierwotnego ułożenia. Gdy soczewka znajdzie się już we właściwym miejscu, pozostanie tylko kwestia zamknięcia mikro nacięcia kilkoma nakłuciami i można powiedzieć, że operacja zaćmy się udała.

W ciągu kilku godzin po zabiegu pacjentowi zaczyna wracać czucie w oku oraz prawidłowe widzenie. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy natychmiast skontaktować się z chirurgiem, który wykonywał zabieg.