Komu pomaga system głosowy IVR?

Zwiększenie wydajności i cięcie kosztów jest dziś normą w każdej firmie. Z pewnością, osiąganie tych celów jest prostsze dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak choćby system głosowy. Usprawnia on pracę wielu firm, a zwłaszcza ich infolinii.

System głosowy w każdej firmie

Oczywiście, za wysokiej jakości system głosowy, który obsługuje klientów w sposób interaktywny, należy zapłacić i to często niemałe pieniądze. Niemniej jednak, praktycznie zawsze ostatecznie okazuje się to opłacalne. Dzięki posiadaniu sprawnie działającego systemu firma nie musi bowiem wypłacać regularnego wynagrodzenia pracownikom, którzy odpowiedzialni byliby za pozyskiwanie od klientów podstawowych informacji. Wydawać by się więc mogło, że dla konsultantów sprawny system głosowy to nic dobrego, gdyż zabiera im on pracę. Okazuje się jednak, że jak najbardziej również konsultanci często wyciągają wiele korzyści z tego, iż w firmach korzysta się dzisiaj z systemu głosowego IVR.

Szeregowi pracownicy a system głosowy

Jeśli chodzi o pracowników zatrudnionych do obsługi klientów telefonicznych, czerpią oni korzyść z działającego systemu, gdyż dzięki niemu ich praca jest prostsza. Rzecz w tym, że pracujący bez systemu pracownik odbierając telefon nie ma kompletnie pojęcia z kim rozmawia i jaką sprawę będzie musiał załatwić. Musi więc najpierw odbyć rozmowę z klientem na temat tego, kim ten klient właściwie jest i czego oczekuje. Dopiero kiedy wszystkiego się dowie może zacząć się zastanawiać, jak załatwić daną sprawę. IVR natomiast sprawia, że w momencie, gdy klient łączony jest z danym konsultantem, znane są już jego dane, jak i znana jest sprawa, z którą dzwoni. Konsultant nie musi więc tracić cennego czasu na uzyskiwanie tych informacji.

Ponadto, warto zauważyć, że dzięki systemowi sensowne jest przydzielanie pracowników do konkretnych działów. Klient, który zostanie zakwalifikowany przez system do konkretnej grupy, łączony jest z działem, w którym obsługują go wyspecjalizowani w danej kwestii konsultanci.