Pisanie CV: trzy rzeczy, które mogą cię zdyskwalifikować

Pisanie CV nie jest prostym zadaniem. Bez dobrej znajomości tematyki łatwo popełnić kardynalne błędy, które mogą się okazać tragiczne w skutkach. W rezultacie ciężko nam będzie znaleźć tę wymarzoną pracę. Na co zwracać uwagę podczas przygotowania CV?

Nieczytelne informacje

Musimy mieć świadomość, że osoby zajmujące się rekrutacją nie mają czasu, by wczytywać się w nadesłane dokumenty. Zazwyczaj czytają je pobieżnie i wychwytują najważniejsze informację. Tak naprawdę pierwszych kilkanaście sekundę decydują o tym, czy nasz dokument wyląduje w koszu, razem ze stertą innych, czy też okaże się interesujący i wart uwagi. Jak zatem zainteresować odbiorcę. Przede wszystkim stworzyć czytelną i przejrzystą aplikację, a wszystkie ważniejsze osiągnięcia zawodowe w jakiś sposób wyróżnić. Można pogrubić co istotniejsze stanowiska lub ukończone studia i kursy. Chodzi o to, by osoba zajmująca się rekrutacją nie musiała poświęcać zbyt dużo czasu na to, by zorientować się, czy dany kandydat jest wart uwagi. Stąd trzeba zrobić co tylko się da, by podkreślić nasze atuty.

Literówki i niedociągnięcia nie mogą mieć miejsca

Czasem drobne błędy, jak np. literówki, urastają do rangi ogromnego problemu. pisanie CV
musi być przemyślane. Nie może być mowy o jakichkolwiek niedociągnięciach, braku kropki w zdaniu, złym zakończeniu wyrazu i wielu innych. Poza tym informacje muszą być ze sobą spójne. Warto zweryfikować zapisane daty. Nie powinno być żadnych nieścisłości. Tylko tak opracowana aplikacja ma sens. Dlaczego jest to aż tak ważne? Potencjalnemu pracodawcy zależy, by kandydat wykazał się dokładnością. W końcu przy wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych wymagana jest staranność. Jeśli klient otrzyma źle napisanego maila, może czuć się niedoceniony, a w konsekwencji wybrać usługi innej firmy. Rzetelne podejście do swoje pracy ma znaczenie niezależnie od stanowiska. Czy dotyczy to branży budowlanej czy też biurowej pracownik musi wykazać się profesjonalizmem, a literówki w CV tylko zniechęcają. Wniosek jest tylko jeden. Zanim wyślemy gdzieś gotowy dokument, dokładnie go przeanalizujmy i przeczytajmy. W przeciwnym razie możemy stracić szanse na to, by ktoś do nas zadzwonił i zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie zapominaj o dopisaniu klauzuli

W każdym przesłanym dokumencie musi być zawarta informacja, że wyrażamy zgodę na przetwarzanie informacji o naszych danych osobowych w celach rekrutacyjnych. Bez tego nawet najlepsza kandydatura może trafić do kosza. W świetle prawa, jeśli pracodawca zdecyduje się do nas zadzwonić, może mieć kłopoty. Niektóre firmy bardzo rygorystycznie podchodzą do tych wymogów i nie chcą mieć problemów. Jeśli widzą, że na dokumencie nie ma tej informacji, to odkładają go na bok. Jak widać pisanie CV nie jest takie proste, jak może się to wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, a pozornie drobne rzeczy mogą się okazać całkowicie dyskwalifikujące. Zatem nie popełniaj błędów i znajdź swoją wymarzoną pracę.