Pisanie CV nie musi być trudne. Pamiętajmy o kilku zasadach

Wydawać by się mogło, że rekruterzy przede wszystkim zwracają uwagę na wykształcenie i doświadczenie kandydatów. Okazuje się jednak, że nawet najlepsze kwalifikacje nie pomogą, jeżeli nasze CV nie jest atrakcyjne i zostanie odrzucone już na wstępnym etapie selekcji.

Nie musimy przygotowywać CV sami

Jeżeli przez dłuższy czas wysyłamy dokumenty aplikacyjne i wciąż nikt nie zaprasza nas na rozmowę, zweryfikujmy nasze CV. Może się bowiem okazać, że jest głównym powodem, dlaczego działy kadr nie zwracają na nas uwagi. Pisanie CV warto wtedy powierzyć profesjonalistom, którzy często na podstawie stworzonego wcześniej przez nas dokumentu, pokażą, gdzie popełnialiśmy błędy. A najczęstszym jest wysyłanie tego samego CV na różne stanowiska. Zawsze warto zastanowić się do dokładnie, do jakiej pracy składamy podanie. To, co będzie naszym atutem na jednym stanowisku, może się okazać zupełnie nieprzydatne na innym. Niepotrzebne informacje tylko przytłoczą osobę rekrutującą i ostatecznie może odrzucić naszą kandydaturę. Pod naszym doświadczeniem dopiszmy, jakie obowiązki wypełnialiśmy, aby można było udowodnić, że nauczyliśmy się tego, co teraz przyda nam się w potencjalnej pracy. Możemy to modyfikować, aby na pierwszym miejscu znajdowały się zadania podobne do tych, które wykazane są w ogłoszeniu. Ważne są również w tym momencie szkolenia, które do tej pory odbywaliśmy. Tylko te wartościowe dla stanowiska będą dla rekrutera wyróżniające. Cała reszta może je tylko przysłonić. Pamiętajmy bowiem, że mało kto wczytuje się dokładnie w dokumenty aplikacyjne za pierwszym razem. Pierwsza selekcja odbywa się bowiem na podstawie ogólnego spojrzenia na CV.

Wyróżniające elementy, estetyka i brak błędów

To trzy podstawowe zasady, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu dokumentów. Profesjonaliści na pewno nam to zapewnią, gorzej jeśli zdecydowaliśmy się na pisanie CV sami. Pamiętajmy przy tym, że co za dużo to nie zdrowo. Dlatego nie przesadzajmy z ilością ozdobników czy kolorów. To jest dokument, który powinien być estetyczny i czytelny. Wyróżnione powinny być najważniejsze punkty, które będą nas odróżniać od innych kandydatów i będą niekwestionowanym atutem na stanowisku, na które aplikujemy. Wysyłając CV zawsze formatujmy go do wersji, która nie może być zmieniona. Unikniemy dzięki temu niepewności czy na komputerze rekrutera wygląda tak samo, jak na naszym: nie przesunęła się czcionka lub nie zmieniły kolory. Najbardziej popularnym formatem jest tutaj pdf. Nie zapomnijmy również o sprawdzeniu go przed wysyłką pod względem wszelkich błędów, niedopuszczalne są błędy ortograficzne, literówki czy źle postawione znaki interpunkcyjne. Dokładnie piszmy również nazwy poprzednich pracodawców czy skończonych szkół. Na koniec niezapomnijmy dodać klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji.