Oszczędź na wodzie: zainwestuj w dobre baterie łazienkowe

alt img

W dobie ciągłych podwyżek cen wody każda możliwość oszczędzenia jest bardzo cenna. Jest wiele sposobów, by zminimalizować koszty eksploatacyjne. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w dobrej jakości baterie łazienkowe, które zmniejszają zużycie wody nawet o 30 proc.

Nowoczesne baterie łazienkowe: elegancja i oszczędność

Zastosowanie baterii łazienkowych z mieszaczem umożliwia nie tylko precyzyjną regulację wielkości strumienia wody, ale również temperatury. Mniejsze zużycie wody odnotowują właściciele nowoczesnych kranów z jedną dźwignią. Kurki są często polecane w magazynach wnętrzarskich, ale z punktu widzenia praktycznego nie są one dobrym rozwiązaniem. W ten sposób więcej wody się marnuje. Jest jeszcze jeden sposób na zminimalizowanie kosztów. Trzeba zwrócić uwagę na perlator, czyli małe sitko, przez które przepływa woda. Pozwala on uzyskać oszczędności nawet do 60 proc. W trakcie puszczenia wody strumień napowietrza się. W efekcie znacznie mniej wody wypływa, a my w ogóle tego nie zauważamy. Niestety, nie wszystkie baterie łazienkowe pomagają w oszczędnym użytkowaniu. Jeśli zdecydujemy się na kran, z którego woda wydostaje się w sposób kaskadowy, nie uda nam się zmniejszyć kosztów. Obecnie większość baterii łazienkowych jest wyposażona w specjalny ogranicznik, który pozwala na regulację przepływu wody. Można ustawić prędkość strumienia wody na konkretnym poziomie, np. 6 l na minutę. W ten sposób będziemy mieli większą kontrolę nad domowym budżetem.

Są również inne sposoby na zmniejszenie rachunków za użytkowanie wody. Trzeba przede wszystkim z głową podchodzić do codziennych obowiązków. Baterie łazienkowe odkręcajmy tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Przy myciu zębów nalejmy sobie wody do kubka. W ten sposób zapobiegniemy jej niepotrzebnej utracie. Jeśli mamy możliwość, korzystajmy z prysznica zamiast wanny, do której napełnienia potrzeba nawet kilkunastu litrów wody.

Nowoczesna technologia w trosce o portfel

Przy myciu naczyń najlepiej skorzystać ze zmywarki. Ma ona różne oszczędne tryby umożliwiające zużycie wody na poziomie 6 l podczas jednej sesji. To bardzo mało w porównaniu do tradycyjnego sposobu czyszczenia brudnych naczyń. Ważnym elementem pozwalającym na oszczędności w budżecie jest zainwestowanie w dobrej jakości urządzenie grzewcze. Nieefektywne i stare kotły potrzebują nieraz bardzo dużo czasu do nagrzania strumienia wody. Zanim osiągniemy zadaną wcześniej temperaturę, wiele litrów c.w.u. się zmarnuje. Na szczęście można temu zapobiec. Warto zastanowić się nad zmianą instalacji grzewczej, bo wbrew pozorom, znacząco obniża ona koszty. Doskonałym pomysłem są kotły kondensacyjne, które dzięki zostawaniu innowacyjnej technologii pozwalają na uzyskanie dodatkowego ciepła ze skroplin pary wodnej wytworzonej podczas działania pieca. Dobrym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, które czerpią energię z natury. Umożliwiaj one ogrzanie c.w.u. bez konieczności stosowania paliwa. Niestety, mają też swoje ograniczenia. W chłodniejsze dni nie są efektywne. Pozostaje jeszcze zastanowić się nad pompą ciepła. To również bardzo ekologiczne rozwiązanie, ale niestety inwestycja początkowa jest bardzo duża, dlatego wiele osób rezygnuje z takiego sposobu. Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego najlepiej skonsultować ze specjalistą. Małe możliwości manewru mają mieszkańcy bloków, którzy są zmuszeni do korzystania z pionów wody i jedyną metodą na zmniejszenie rachunków za wodę jest racjonalne korzystanie z zasobów.