Drony DJI: jak ich używać, żeby nie mieć problemów z prawem?

Nie ukrywajmy, że bezzałogowe statki powietrzne zalewają powoli nasze niebo. Przed zakupem jednak, zapoznajmy się z naszymi prawami i obowiązkami w związku z ich używaniem. Nie warto bowiem wpaść w kłopoty tylko ze względu na brak potrzebnej wiedzy. Na co musimy się więc przygotować?#

Nie wszędzie i nie każdy może latać

Przede wszystkim podkreślmy, że wcale nie jest tak, że bezzałogowce można latać gdzie dusza zapragnie. Na niebie nad naszym krajem wyznaczone są bowiem strefy, gdzie nie powinny się one absolutnie znaleźć. Szczególnie są to przestrzenie niedaleko lotniska, gdzie samoloty powoli obniżają swój lot. Poza tym miejsca, które są tajemnicą państwową czy koszary wojskowe. Jeżeli chcemy swobodnie poruszać się naszym dronem, sprawdźmy dokładnie, gdzie są takie miejsca. Jeżeli bowiem nie dostosujemy się do przepisów w najlepszym przypadku otrzymamy mandat, w najgorszym – nasze drony DJI mogą spowodować katastrofę lotniczą. Nawet najmniejszy samolot bezzałogowy, który uderzy w duży samolot pasażerki, może go tak uszkodzić, że zrobi się niebezpiecznie. Oprócz tego drony nie mogą być używane do podglądania mieszkańców w domach czy na ich terenie. Możemy mieć problem, jeśli takie zdjęcia czy film naszego autorstwa wypłynie do sieci, ponieważ poszkodowany może założyć nam sprawę w sądzie.

Komercyjne wykorzystanie? Musisz mieć certyfikat

Nie jest też tak, że każdy może wziąć dron, zrobić z niego zdjęcia, a później wykorzystywać je w reklamach czy gadżetach. Nie musimy posiadać certyfikatu tylko w przypadku, gdy odbywamy loty sportowe czy rekreacyjne. Jeśli nasze zdjęcia zostaną wykorzystane w reklamie, nawet po udostępnieniu ich za darmo, był to już lot komercyjny. Aby otrzymać niezbędny certyfikat musimy zdać egzamin UAVO, który organizowany jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Egzamin ten jeszcze do końca 2015 roku nie musi być poprzedzony szkoleniem, które jednak warto odbyć, jeśli nie wiemy dokładnie, jakie jest poprawne użytkowanie. Drony DJI są jednak łatwe w obsłudze więc nie powinno być problemu z ich nauczeniem. W pierwszym kwartale nowego roku mają jednak wejść w życie przepisy o tym, że szkolenie również jest obowiązkowe. Bez niego nie będziemy mogli przystąpić do egzaminu.